2023 Trafik Cezaları ( Aman Dikkat )

Trafik cezası denildiğinde akıllara para cezası gelse de aslında trafik kurallarının ihlalinde çeşitli yaptırımlar uygulanır.

İdari para cezası: Kişinin trafik kurallarına uymadığı için para cezası ödemesi durumudur. Ceza, tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içinde ödenirse tutarda %25 oranında indirim gerçekleşir.

Ceza puanı: Birçok trafik ihlali, kanunen belli bir ceza puanına sahiptir. Mesela kırmızı ışıkta geçmenin ceza puanı 20’dir. Ceza puanı 1 yıl üzerinden hesaplanır. Yani bugün aldığın ceza puanı, üzerinden bir yıl geçene kadar puan hanende kalır ve 1 yıl boyunca birikir. 100 ceza puanını doldurursan yaptırım uygulanır. 
Alkollü Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Alkollü bir şekilde araç kullanmak; can kayıplarına, ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Üstelik alkollü araç kullanmanın yaptırımı sadece para cezası değil. Kısaca açıklayalım:İlk kez alkollü araç kullanma cezası: İlk kez alkollü araç kullanarak trafik kuralını ihlal eden kişiye 4.064 TL para cezası verilir ve aracı trafikten men edilir. Sürücü belgesine ise 6 aylığına el konulur.
2. kez alkollü araç kullanma cezası: Sürücü 2. kez alkol sınırını aşarak trafiğe çıkarsa kanunlara göre 5.096 TL para cezasını ödemek zorunda kalır. Aracı trafikten men edilir ve ehliyetine 2 yıl boyunca el konulur. 

Belgelerin geri alınması: Trafikte yapılan hataların bedeli bazen para cezasının yanında sürücünün ehliyetine geçici olarak el koymak olabilir. Bu süre, ihlale göre 30-60 gün, 3-6 ay veya 2 yıl olabilir.

Belgelerin iptali: Trafik ihlalinin yaptırımlarından biri de ihlali yapan kişinin ehliyetinin iptal edilmesi olabilir. Böyle bir durumda kişinin yeniden ehliyet almaya hak kazanması gerekir. 

Aracın trafikten men edilmesi: Bazı trafik ihlallerinde araç trafikten men edilebilir. Bu durumda kişinin aracını alması için gerekli şartları istenilen sürede yerine getirmesi gerekir. Araç muayenesinin yaptırılmaması, Zorunlu Trafik Sigortası’nın olmaması gibi durumlar kişinin aracının trafikten men edilmesine sebep olur. 
Kişinin araç kullanmaktan men edilmesi: Bazen de trafik kurallarının ihlal edilmesi sonucu kişi, araç kullanmaktan men edilir.

2023 Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2023 yılında idari para cezaları için %112,9 oranında zam belirlendi. Aşağıda ülkemizde en sık yapılan trafik kuralı ihlallerinin para cezalarını anlattık.

Emniyet Kemeri Takmamanın Cezası Ne Kadar?

Trafikte güvenlik için olmazsa olmazların başında gelen kurallardan biri emniyet kemeri takmamak olsa da maalesef bu durum en çok ihlal edilen trafik kuralları içerisinde. Ancak bu ihlal can kayıplarına sebep olabilir ve emniyet kemeri cezası 436 TL’dir.

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Birçok sürücü tarafından ihlal edilen kurallardan biri de sürücünün araç kullanırken telefonla konuşması. Ancak seyir halinde cep telefonu ile konuşmak, dikkat dağınıklığı yaratarak kazaya sebebiyet verebilir. Bu ihlal için ise ödenecek tutar 951 TL olarak güncellendi.

Yayaya Yol Vermemenin Cezası Ne Kadar?

Yaya geçidinden karşıdan karşıya geçen yayaya yol vermemek, ülkemizde sıklıkla yapılan kural ihlallerinden biri. Yayaya yol vermemenin cezası ise 1.917 TL.

Araç İçinde Yüksek Sesle Müzik Dinleme Cezası Ne Kadar?

Müzik dinlemeyi birçoğumuz seviyor olsak da söz konusu yüksek ses olduğunda durum biraz farklı. Başkalarını rahatsız etmemek ve ses kirliliğine neden olmamak önemli. Araç içinde yüksek sesle müzik dinlemenin cezası 436 TL.

Hız Limiti Aşımı, Radar Cezası Ne Kadar?

Karayollarında uyulması gereken hız sınırı, araçtan araca göre değişir. Ayrıca hız limiti ne kadar aşılırsa o kadar fazla para cezası ödemek söz konusudur. Hız cezası aynı zamanda radar cezası olarak da aratılır. Yani radar cezası ne kadar şeklinde bir sorunuz varsa cevabı hız cezası için ödemeniz gereken tutarları ifade eder.

Şimdi 2023 radar cezası için hız sınırlarına göre ödenecek para tutarlarını madde madde açıklayalım.

2023 yılında hız limiti aşma cezaları ise şu şekilde:Hız sınırını %10-30 oranında aşmanın cezası: 951 TL

 • Hız sınırını %30-50 oranında aşmanın cezası: 1.979 TL
 • Hız sınırını %50’den fazla aşmanın cezası: 4.064 TL
 • Kırmızı Işık Cezası 2023 Ne Kadar?

Kırmızı ışık cezası basit bir ceza türü gibi görülse de, hem şehiriçi hem şehirdışı yolculuklarda en sık karşılaşılan ihalllerden biridir. Dikkatsizlik sonucu bile kırmızı ışıkta geçme cezası alabilmek malesef mümkündür. Kırmızı ışık cezası 2023 yılı için 951 TL’dir.

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası sadece para ödeme ile sınırlı değildir. Birden fazla kez de kırmızı ışıkta geçilirse ceza puanı olarak da yaptırım uygulanabilir. Sürücünün kırmızı ışıkta geçme ceza puanı 20’dir. Yani her kırmızı ışık ihlali sonucu ceza puanı eklenecektir. Bu açıdan kırmızı ışık cezası ve diğer yaptırımları olduğu kadar kaza risklerine karşı da çok dikkatli olmakta fayda vardır.

Çoğu zaman kırmızı ışıkta geçme nasıl tespit edilir ya da kırmızı ışık cezası ne zaman gelir gibi sorular da merak edilir. Bunun nedeni fark etmeden kırmızı ışıkta geçildiyse cezaların erken ödenmesine engel bir durum oluşturmasıdır. EDS sisteminin tespit ettiği ihalller, fotoğraflı delilleri ile birlikte ikametgah adresine gönderilir. 1 ile 10 gün arası ceza durumu sürücüye bildirilir. İlgililere ulaşmaması durumunda ise e-devlet üzerinden online olarak sorgulanabilir. Eğer kırmızı ışıkta geçme ihlali yapıldığı düşünülüyorsa ceza ulaşmasa da bile sürücüler kendileri de teyit edebilirler.

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Muayenesiz araç kullanmak, araçta var olan bir problemi önceden öğrenip soruna çözüm bulmayı engeller. Sorunlu bir araçla trafiğe çıkmak ise aracı kullanan kişi ve trafikteki diğer insanlar için kötü sonuçlar yaratabilir.

Araç muayenesini yaptırmama durumunda sürücünün aracı trafikten men edilir ve sürücüye 951 TL tutarında trafik para cezası verilir.
 

Park ve Duraklamanın Yasak Olduğu Yerlerde Duraklamanın ve Aracı Park Etmenin Cezası Ne Kadar?

Engelli park alanları, yaya geçitleri, park etmenin trafik işareti ile yasak olduğu alanlar ve okul, hastane, itfaiye gibi alanların giriş çıkışlarının yakınına park etmek yasaktır. Benzer bir şekilde geçiş yollarını kapatacak şekilde durmak, fabrika gibi alanların giriş çıkışını engellemek de trafik kuralı ihlalleri arasındadır. Yanlış yere araç park etmek veya yanlış yerde araçla duraklamanın cezası ise 873 TL’dir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2023 Ne Kadar?

Ehliyetsiz araç kullanmak hem aracı kullanan kişi için hem trafikteki diğer kişiler için büyük risk oluşturur. Sürücü belgesi olmadan trafiğe çıkan kişi ile aracın sahibi farklı ise ehliyetsiz araç kullanan kişiye de aracın sahibine de ceza kesilir. 2023’de ehliyetsiz araç kullanma cezası ise 8.190 TL’dir.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası birden fazla kez yapılırsa para cezası katlanır ve yasaya göre hapis cezaları da gündeme gelebilir. Ehliyetsiz araba kullanmanın cezası hem sürücünün hem de araç sahibi farklıysa o kişinin yüklü para cezası ödemesini gerektirir. Maddi ve diğer yaptırımlara maruz kalmamak için ehliyetin olmadan trafiğe çıkmamak oldukça önemlidir.

Ehliyet Sınıfı Dışında Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Sahip olduğunuz ehliyet sınıfı ya da sınıfları size hangi araçları kullanma yetkisi veriyorsa o araçları kullanman gerekir. Yani B sınıfı ehliyetle F sınıfındaki bir motorlu aracı kullanamazsın. Kendi ehliyet sınıfının dışında araç kullanmanın cezası ise 4.064 TL’dir.

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Ne Kadar?

Trafik sigortası, trafikte oluşabilecek riskleri güvence altına alan ve yaptırılması kanunen zorunlu olan bir araç sigortasıdır. Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmayan bir kişi hem 436 TL tutarında para cezası öder hem de kişinin aracı trafikten men edilir. 

2023 Trafik Cezaları Listesi

Trafikteki kural ihlallerine en olmak amacıyla uygulanan trafik cezaları 2023 yılı tutarları da belirlenmiştir. Buna göre kırmızı ışıkta geçme, kemer takmama, alkollü araç kullanma, hız sınırını geçme, drift atma gibi kural ihlallerine uygulanan para cezaları 2023 yılı ile birlikte güncellenecektir. 

Peki, 2023 trafik cezaları ne kadardır? 
 •  Alkollü araç kullanma cezası (ilk yakalanma): 4.064 TL
 • Alkollü araç kullanma cezası (ikinci yakalanma): 5.096 TL
 • Alkol testine itiraz etme cezası: 8.551 TL
 • Aracı plakasız kullanma: 5.154 TL
 • Çıkma ya da siren kullanmama cezası: 4.064 TL
 • Drift atma cezası: 20.342 TL
 • Engelli için ayrılan yere park etme cezası: 873 TL
 • Ehliyetsiz araç kullanma cezası: 8.190 TL
 • Emniyet kemeri takmama cezası: 436 TL
 • Emniyet şeridini ihlal etme cezası: 4.064 TL
 • Hız sınırını %10-30 oranlarına kadar aşma: 951 TL
 • Hız sınırını %30-%50’ye kadar aşmak: 1.979 TL
 • Hız sınırını %50 oranından fazla aşma: 4.064 TL
 • Kırmızı ışıkta geçme cezası: 951 TL
 • Muayenesiz araçla trafiğe çıkma: 951 TL
 • Plakanın okunurluğunu engelleyecek değişiklikler: 1.671 TL
 • Seyir halinde cep telefonu kullanma: 951 TL
 • Sahte plaka kullanma cezası: 20.302 TL
 • Şerit izleme-değiştirme kurallarına uymama: 642 TL
 • Takip mesafesine uymama cezası: 436 TL
 • Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkma cezası: 436 TL
 • Uyuşturucu madde etkisindeyken araç kullanma cezası: 20.977 TL
 • Yasak yerde sollama yapma cezası: 951 TL
 • Yayaya öncelik vermeme cezası: 888 TL
 • Yetki dışı siren kullanımı cezası: 4.064 TL
 • Yönetmeliğe aykırı plaka kullanma cezası: 1.671 TL

Listemize eklemediğimiz araç km düşürme cezası gibi para cezası değil hukuksal sonuçları olan yaptırımlar da vardır.

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Nedir?

Trafik cezasının tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde peşin ödeme yapman durumunda %25 indirimden faydalanabilirsin. İndirimli ceza tutarı da her yıl güncellenen ceza tutarlarına göre değişir. 

Bu nedenle trafik para cezası hesaplama işlemini güncel fiyatlar üzerinden yapabilirsin. Bir örnekle trafik para cezası indirimi nasıl hesaplanır açıklayalım:

2023 yılında seyir halinde cep telefonuyla konuşmanın cezası 951 TL’dir. 951 TL’nin %25’i = 237,75 TL
951 TL – 237,75 TL = 713,25 TL

Bu durumda ödenecek indirimli ceza tutarı 713,25 TL’dir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.