25 Genel Kültür Bilgisi

1.) Dünyanın yedi harikasının ilki Giza Piramitleridir.

2.) Mauna Kea Dağı Dünyanın en uzun dağıdır. Birçoğumuz Everest Dağı olarak biliyorduk fakat Mauna kea, Everst’den 1352 metre daha uzundur.

3.) Cumhurbaşkanlığı Forsunun üstünde bulunan 16 Yıldız, tarihimizdeki 16 büyük Türk devletini simgeliyor.

4.) Rasat, yerli olarak mühendislerimizin meydana getirdiği ve yaptığı ilk gözlem uydumuzdur. Türkiye, özellikle de son yıllarda bu konulara oldukça önem vermektedir. Türkiye, son yıllarda beyin göçünü önlemek için son yıllarda büyük çaba harcamaktadır.

5.) Kalp Kanserine pek ender rastlamamızın sebebi ise kalbimizin, büyümesini sağlayan ve bölünerek çoğalan hücrelerimizin biz daha bebeklik dönemindeyken gelişmesini tamamlamasıdır.

6.) Evrende olan hiçbir madde birbirine temas edemez. Nasıl yani, dediğinizi duyar gibiyim ama açıklaması şöyle: Atomların, yani maddenin en küçük yapı taşı olan maddelerin itme ve çekme alanlarına girdiğimiz için bir katılık veya etki hissediyoruz, gibiymi. Yani aslında kimse kimseye gerçek manada dokunamıyor.

7.) Mavi Balinaları hepimiz Dünyanın en büyük hayvanı olarak tanıyoruz ama onları önemli kılan bir diğer özellik ise en yüksek sesli hayvan, olmalarıdır. Tam olarak 180 desibellik bir sesleri vardır.

8.) Şimdi hepimiz Çinli mi olacağız, diye düşündüren bir Genel Kültür Bilgisi yazmak istiyorum. Çekik gözlülük baskın bir gen olduğu için ilerde birçok insanın çekik gözlü olması bekleniyor.

9.) Tarihin ilk Rasathanesi, Bağdat’da bulunuyor. 829 yılında kurulmuştur. Avrupa’da ise bundan 600 yıl sonra kurulmuştur. Bu kadar yıldan sonra kurulmasının sebebi ise kilisenin otoritesinin sarsılmasını ve bilim yapılmasının önüne geçmektir.

10.) Puya Raomondii, adlı bir bitki 3000 metre yükseklikte yetişen ve Dünyanın en yavaş açan bitkisi olarak biliniyor. Ömrünün 40. yılında çiçek açıyor ve hemen ardından da ölüyor. Ne acı değil mi?
11.) İnsan vücudunda üretilen en sert madde, diş minesidir. Kafatasından bile daha sağlamdır. Ama süt dişlerimiz buna dahil değildir.

12.) Şimdi de biraz pozitif ayrımcılık oluşturan bir bilgiyi yazmak istiyorum. Kadınlardaki sinir reseptörü sayısı, erkeklerden 2 kat fazladır. Bu yüzden acıyı daha yoğun hissederler. Ancak acıya dayanıklılıkları da daha fazladır. Kadınlar bu sayede daha dayanıklıdırlar.

13.) Korku gerçekten de var mıdır, yok demeyi istesem de evet, vardır ve aslında pek de korkulacak bir yanı yok. Birçok yerde karşımıza çıkabiliyor. Hatta insan doğduğunda iki korkuyla birlikte dünyaya gelir. Yüksekten düşme ve yüksek ses korkusu. Sükût altındır, demeye devam diyoruz.

14.) Dünyada bilinen en eski enstrüman flüttür. Yaşı yaklaşık olarak 43 bin yıldır.

15.) İnsanlar, aslında tam olarak hiçbir şeyi olduğu anda, göremez. Işığın baktığımız nesneye gelip yansımasına kadar geçen sürede bir miktar geçmişe bakarız.

16.) Dünyanın en eski evlilik sözleşmesine değinmeden de olmaz. Yaklaşık olarak dört bin yıl önce kil tablete yazılı olarak bulunmuştur. Ve bu sözleşmeye de sekiz kişinin şahit olduğu belirtilmiştir.

17.) Küçükken büyük bir ihtimalle hepimiz yıldızları saymaya kalkmışızdır. Hepimize bir haberim var. Dünyadaki bütün plajlarda bulunan kum tanelerinden çok daha fazla sayıda yıldız vardır. Bu bilgiden sonra şaşkınlıkla gökyüzüne bakacak kaç kişiyiz?

18.) Ay nasıl oluştu sizce, hiç ďüşündünüz mü? 4.4 milyar yıl önce Theia adlı bir gezegen, saniyede 4 kilometre hızla gelip Dünyamıza çarpıyor. Uzaya saçılan parçalardan biri de tahmin ettiğimiz gibi uydumuz olan Ay’ı meydan getiriyor.

19.) Dünyada en çok insan öldüren hayvan sizce hangisidir? Yılan mı, Kartal mı ya da Ayı mı? Hayır hiçbiri de değil. Ölen insanların yarısını Dişi sivrisineklerin öldürdüğü tahmin ediliyor. Hatta her on iki kişiden birinin, her gün, sivrisinekler tarafından öldürüldüğü biliniyor.

20.) Şimdi de size benim, öğrenirken içimin sığındığı Genel Kültür Bilgisini yazmak istiyorum. Osmanlı’da kasaplar altı ay çalıştıktan sonra bir ay zorunlu olarak bahçıvanlık yaparmış. Bunun sebebi de sürekli hayvan canına kıydıkları için içlerindeki merhamet ve acıma duygusunun yok olmaması. Bir şey üretme, ona bakma, sevgi duygusunu yitirmemesi için bu yöntem uygulanırmış.

21.) Hostesler, sizce neden hep gülümserler? Yapılan araştırmalarda gidilen yerlerde gülümseme gibi sıcak karşılanmalarda oraya ait olma hissi oluşuyor. Suratsız olarak karşılandığını düşünen insanlar ise aidiyet duygusundan yoksun kaldıkları için bulunduğu ortamı dağıtmak, kendini misafir gibi görme hissine kapılıyormuş.

22.) Norveç’te son 75 yıla yakın bir sürede sadece 10 polis öldürülmüştür. Yaşam hakkına verilen değer ve saygı esas alınarak belli bir yol izlemektedirler.

23.) Hepimiz bazen kafamızı dinlemek, biraz sakin bir ortamda bulunmak istemişizdir. İşte tam da burada, karşımıza başkentte bulunan bir ilçe bize, kollarını açıyor. Ankara’nın Güdül ilçesi, Sakin şehir olarak seçilmiş.

24.) Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu şehrin Gaziantep olduğunu bence hepimiz biliyoruzdur ama ben yine de bu bilgimizi tazelemek istedim.

25.) Nasa’da yaptığı çalışmalar sayesinde Apollo Barış Ödülüne layık görülen Türk bilim insanımız Dilhan Eryurt’tur.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.