Altın At Akhal Teke


Türkmenistan’da yasa ile korunan Türkmen atı cinsidir. Günde yaklaşık 200 kilometre koşabilecek kadar dayanıklı, hızlı, manevra yeteneği yüksek bir cins at türü olan Ahal Teke üç gün susuz kalabilir.
Resmi Türkmenistan armasında bu ırka yer verilmiştir. Ahal ­ teke ve Altın At olarak da bilinir. Yaşayan en eski at ırkıdır. Ahal teke sıra dışı fiziksel gücünü ve duyarlı kişiliğini Orta Asya ülkelerinin kendine özgü doğa koşullarından almıştır.
Ahal teke, insanlar tarafından ilk evcilleştirilmiş at türü olarak kabul edilmektedir. Orta Asya’da Türk halkları arasında özellikle Türkmenistan’da yaygındır.

Dik bir duruşu, ince uzun bir boynu, eğimli omzu, uzun sırtı ve bacakları küçük sert bir kalçası vardır. Yelesi yumuşak ve azdır. Kulakları uzun ve hafif orak şeklindedir. Gözlerinin etrafı siyah olduğu için gözleri badem şeklinde görünür. Vücudu daima hafif metalik parlar. Kılları çok ince ve yumuşaktır. Hareketleri çok rahat ve esnektir. Eğitim gösterilerinde diğer atların zorlandığı bazı zor hareketleri kolayca başarır. Özellikle “Pas” ve “Tölt” adlı hareketleri kolay yapar. Cesur, zeki, duygusal ve bazen de inatçıdır, sezgileri güçlü, sahibine daima çok bağlıdır. Tek biniciye alışık olup onun en ufak imalarını bile algılayabilirler.

 

Dayanıklılığı ile ünlü at ırkıdır. Çok fazla yiyecek ve su olmadan yaşamak zorunda olduğu toplumların topraklarına uyum sağlamışlardır.
1935’te bir grup Türkmen binici bu atlarla Aşkabat – Moskova arasındaki 4.000 kilometrelik mesafeyi 84 günde aşmış, 3 gün boyunca 378 km’lik susuz çölden geçebilmişlerdir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.