Armadillo; Tatu

Armadillo ya da yaygın adıyla tatu, ana yurdu Güney Amerika olan memeli bir hayvandır. Armadillo İspanyolca’da zırh giyinmiş adam anlamına gelir. Ortalama 75 cm. uzunluğundadır. Öndeki inanılmaz pençeleri kullanarak toprağı kazar ve arka ayaklarını kepçe gibi kullanarak toprağı atar.

Armadillo bir defada nefesini dakikalarca tutabilir. Bu onu toz ve toprakla boğulmaktan kurtarır ve inanılmaz bir dalış yeteneği verir.

Armadilloda yumurtalıklarda yalnız bir tane yumurta oluşmasına rağmen üreme olayları sonucunda dört tane yavru meydana gelir. Armadilloların bir defada 4 yavruları olur. Bu olay bir annenin her defasında tek yumurta dördüzleri doğurmasına benzer ve 4 yavrunun da cinsiyetleri aynıdır.

Bütün bu sinir bozucu ağır zırhlı gövdelerine rağmen armadillolar çok iyi yüzücüdürler.Bu zorlayıcı hareketliliğin sonucu olarak çok fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar ve bir armadillo yılda 100 kg. nun un üzerinde böcek, larva ve solucan yer. Kendini düşmandan korumak için top gibi yuvarlanabilir.

Bu ilginç canlı, Brezilya’da yapılacak olan 2014 Dünya Kupasının maskotu olarak belirlenmiştir. Armadillo’nun maskot olarak çizimine ise “Fuleco” adı verilmiştir.

Ayrıca ‘Armadillo ‘nun cüzzam hastalığını yaydığı ortaya çıkmıştır. Armadiloların taşıdığı bakteriler, insanların cildini ve sinirlerini bozuyor. Armadillonun salyasıyla da hastalık bulaşıcı hale geliyor. Uzmanlar bu hayvandan uzak kalmaları konusunda insanları uyarıyorlar.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.