Artvin Şavşat Karagöl

Sakin Şehir unvanına da sahip olan Artvin’in Şavşat ilçesinde bulunan ve doğal güzelliği ile görenleri adeta büyüleyen Karagöl, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Gölün çevresi ladin ve çamların meydana getirdiği yoğun ormanlarla kaplıdır. Karagöl, doğadaki ender manzara güzelliklerine sahip bir heyelan gölüdür. 31.08.1994 tarih ve 22037 sayılı Resmi gazete 94/5841 sayılı Bakanlar Kurulu kararına göre 5.7.1994 tarihinde milli park ilan edilmiştir. Gürcistan ‘a 45 dakika uzaklıkta bulunan Şavşat Karagöl Meşeli Köyü’nde milattan önce 3000’li yıllarında dahi yerleşim olduğu ve göl kıyısında insanların tarımla uğraştığı bilinmektedir.

Karagöl ilçe merkezine yaklaşık olarak 25 km uzaklıkta bulunuyor. Şavşat’tan sonra Ciriddüzü’ne sonra Veliköy’e oradanda Meşeler Köyü’nde bulunan Sahara Karagöl Milli Parkı sınırları içerisindeki Karagöl’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Karagöl ulaşım yönünden sapa bir yerde olduğundan giderken biraz daha dikkatli olmalısınız. Uyarıcı levhalarla Karagöl’ü elinizle koymuş gibi bulacaksınız.

Karagöl’de Ağaç olarak ; Ladin, Sarıçam, Ahlat, Ağaççık olarak; orman gülü, Kızılcık, Fındık, Çalı olarak ; Orman Çileği, Böğürtlen ve Otsu bitkiler olarak da; Eğrelti ve çayır otları bulunmaktadır. Hayvan Türlerinden: Memeli hayvanlardan; Ayı, Kurt, Tavşan, Domuz, Porsuk, Tilki, Sincap, Vaşak, Kuşlardan; Keklik Doğan Yabanı Güvercin, Karga, Saksağan, Sığırcık, Alakarga, Balıklardan; Alabalık ve Sazan, Sürüngenlerden ise Yılan, Kertenkele ve Kaplumbağa bulunmaktadır.

Bölgede nerede kamp yapılır sorusuna cevap olarak, akıllara ilk gelen kamp yerlerinden birisi Şavşat Karagöl’ dür. Şavşat Karagöl hala bakir kalan doğal göllerden birisidir. Hem ulaşım yönünden hem de Türkiye’nin en yaşanılabilir ilçelerinden birisi olması bakımından Artvin Şavşat’ta bulunan Karagöl, doğa hayranlarının mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir. Karagöl, fotoğrafçıların ve doğa severlerin de uğrak noktası haline gelmiştir. Doğa yürüyüşü severler için muhteşem bir doğaya sahip olan Şavşat Karagöl çevresinde birçok trekking parkuru bulunmaktadır.

Şavşat Karagöl’ e geldiğinizde trekking yapabilir ve birbirinden güzel doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Doğaya zarar vermeden ve çevreyi kirletmeden kamp yapabilirsiniz. Göl çevresinde bulunan ormanlardaki yenilebilir mantarları toplayarak akşam yemeğine ziyafet çekebilirsiniz. Dağ bisikletinizle göl etrafında ve çevre köylerde sürüş yapabilirsiniz. Şavşat Karagöl’de balık tutmanın yasak olduğunu bilmenizde fayda var çünkü gölde balık tutmak yasak aklınızda olsun. Göl yakınlarında market bulunmuyor bu yüzden alışverişlerinizi ilçe merkezinde yapmalısınız. İçme suyu probleminiz olmaz, göl kenarında akan çeşmeler ile su ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

İyi Gezmeler…

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.