Aşka Adanan Çan Çiçeği


Çan çiçeği, campanula bitki ailesinin üyelerindendir ve genel olarak kısa ömre sahiptirler. Bu bitki genel olarak tek ya da iki yıllık bir ömre sahiptir. İsmi ise çiçeğin fiziksel yapısından gelmektedir. Çan şekline sahip olduğu için çan çiçeği denir. Halk arasında bir diğer ismi de boru çiçeği olarak bilinir. Çam çiçeği boy olarak ise 40 ile 100 milimetre arasında boylara sahip olur. Genellikle yetiştiği alanlar boş tarlalar ve yol kenarlarıdır. Yetiştiği yerler olarak bakıldığında ise kuzey kürenin ılıman olan alanlarında ve Akdeniz ile Kafkasya üzerinde yetişir.

Her çiçeğin üstüne yüklenmiş belirli anlamlar vardır. Çan çiçeği ise aşkı yaşayan insanlara adanmış bir çiçektir. Kalbinizi verdiğiniz, aşık olduğunuz ve evlenmeyi düşündüğünüz kişiye vermeniz gereken en anlamlı çiçeklerden biridir çan çiçeği. Anlam olarak aşkın sonsuza kadar süreceği ve hep ilk gün ki gibi olacağı anlamını üstlenen bu çiçek aşkın ve aşığın bir yansımasıdır. Gönlünüzü verdiğiniz kişiye onu sevdiğinizi söylemek istiyorsanız bu durumda en büyük yardımı çan çiçeğinden alabilirsiniz. Bu sayede aşkınıza sonsuza kadar sadık kalacağınız anlamını verebilirsiniz.

Güneşi sevmeyen bu bitkiyi güneşin görmediği yerlerde saklamak gerekiyor.
Toprağını düzenli olarak sulamak ve toprağın nemli kalmasını sağlamalıyız.
Doğru zamanlarda budama yaparak daha hızlı büyümesini ve canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.
Fazla yer değiştirmeyi sevmediğinden doğru ve uygun yeri bulduğumuzda fazla hareket ettirmemek en doğrusudur.
Yaza girerken aldığınızda bitkiyi yaşam alanlarınızda rahatça kullanabilirsiniz. Kısa sürede kullanacağınız yere adapte olacaktır.

Çan Çiçeği Faydaları

Çan çiçeği eczacılık ve tıp alanında oldukça sık kullanılmış olan bir bitkidir. Bunun sebebi ise içeriğinde yüksek oranda uyuşturucu etkisi yaratan bileşenler içeriyor olmasıdır. Bu etkisinin yanında oluşan spazmları yok etmede ve astım, nefes darlığı gibi solunum sorunlarına karşı da oldukça faydalı olmasıdır. Ayrıca nefes darlığı, bronşit ile astım hastalıklarına karşı da kullanımı durumunda hastalıktan kaynaklı şikayetlerin ciddi oranda azaldığı ve zaman içerisinde yok olduğu gözlemlenmiştir. Bu faydaları sağlamak için ise de çam çiçeğinin yaprakları ve tohumları ilaç olarak kullanılabilir. Var olan ağrıları dindirmek amacı ile çam çiçeği yağından krem yapılabilir ve bu krem ile ağrılar geçirilebilir. Çam çiçeği aynı zamana kuvvetli bir zehir de içerir. Bundan dolayı ev ortamında ilaç yapılması denenmemelidir. Bu durumda bir doktordan ya da bir eczacıdan yardım almak şarttır aksi halde bu zehir insan hayatına son verebilecek güce sahiptir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.