At Binmenin Genel Faydaları

Tüm insanlara ve özellikle gelişim çağındaki çocukların fiziksel, psikolojik gelişimlerine oldukça katkıda bulunan ve sosyal yararları saymakla bitmeyen çok özel canlılar olan atlarla tanışmak ve baharı doğada kucaklayıp ciğerlerinizi oksijenle doldurmak için en yakın zamanda bir at çiftliğine gidin.

Binicilik eğitmenleri, atların çocuklar ve yetişkinler üstündeki yararlarını sıraladı, buyrun bir göz atalım:

Denge gelişimi: At hareket ederken binicinin dengesi daimi olarak bozulur ve yeniden dengeyi sağlama teşebbüsünde, binicinin kasarının kasılması ve gevşemesi gerekir. Bu egzersiz derindeki kasları uyarır ve geliştirir. Atın üçboyutlu ritmik hareketi yürüme hareketine benzerdir. Bacak ve gövde kaslarına ritmik örnekler öğretir. Biniciyi at üstünde farklı pozisyonlarda oturtarak farklı kas gruplarını çalıştırabiliriz. Atın durdurulması ve yeniden yürütülmesi, hızının ve yönünün değiştirilmesi bu tip yararları artırır.

Kas gelişimi: At binmek bir egzersiz olsa dahi bir eğlence olarak algılanır ve bu sebeple eğlence süresi ne kadar uzar ise egzersize bağlı kas gelişimi o yönde artacaktır.

Koordinasyon, refleks ve motor sinir sistemi gelişimi: At binmek, attan istenen tepkileri almak için çok fazla koordinasyon gerektirir. At, binicinin her hareketine derhal karşı tepki verdiğinden, ne zaman doğru komut verdiğinizi bilmek kolaydır. Bir atı kontrol ederken,örneklenmiş hareketlerin tekrarlanması refleksleri hızlandırır ve motor sinir sisteminin planlanmasına yardımcı olur.

Bağların ve kasların esnemesi: Bir atı üstünde oturmak yakınlaştırıcı kalça kaslarının gerilmesini gerektirir. Bu ata tırmanmadan önce ön-gerilme ile gerçekleştirilir ve kas gerilmesi öce dar bir ata binen binicinin giderek daha geniş bir ata binmesi ile artmaya devam eder. Binici ata üzengisiz oturduğu için yerçekimi ön taraftaki kasların gerilmesine yardımcı olur. Binici atın hareketlerine karşı dik oturmaya teşvik edilirken karın ve sırt kasları gerilir. At üstündeki rutin egzersizlerin neticesi olarak ve yuları tutmak ve kullanma işlemi yapılırken kol ve el kasları gerilir.

Eklemlerde artan hareket aralığı: Binicinin ata bindikçe hareket aralığı artar. Hareket aralığı ayrıca ata binme ve attan inme, ata sarılma, ata tımar etme hareketleri ve ders sırasındaki egzersizler ile artar.

Gelişen solunum ve kan dolaşımı: Normal olarak ata binmek bir kardiyovasküler egzersiz olarak kabul edilmese dahi, atın koşması ve yürümesi solunumu ve kan dolaşımını arttırır.

Sindirim sisteminin gelişimi: Tüm egzersiz türleri gibi, ata binmek de iştahı açar. Sindirim sistemi canlandırılır ve sindirme etkinliği artar.

Duygusal bütünleşme: Ata dokunmak, dokunma duyularını canlandırır. Atın hareketi, yönünü ve hızını değiştirmesi ile vestibüler sistem de uyarılır. Bir ahır ve çiftlik ortamındaki çeşitli kokular da koku alma sistemini uyarır. Atı kontrol etmek için göz kullanılır. Bir çiftlikteki çeşitli sesler de işitme sisteminin uyarılmasına neden olur. Bu duyuların tümü birden beraber çalışır ve ata binme hareketinde entegre olur.

Mutluluk hissi: Ata binmek çocuklarda eğlenceli bir etkinliktir. Mutluluk hissi yüz ifadelerinde yansıması görülmektedir.

Artan kendisine güven duygusu: Kendisinden çok daha büyük ve kuvvetli bir hayvanı kontrol etme yeteneği,çok önemli bir kendisine güven duygusu kazandıran unsurdur.

Okuma gelişimi: Bir insanın okumaya başlamadan evvel şekiller, boyutlar ve hatta renkler arasındaki farklılıkları tanıması gerekir. Bu farklılıklar, at üstünde, oyunların ve aktivitelerin bir parçası olarak daha kolay öğretilebilir. Öğrenmek binicilik dersinin bir parçası olduğunda daha az direnç gösterilir. Parkurda oluşturulacak işaretler sayesinde harfler öğrenilebilir ve sözcükler ayrı ayrı okunarak aynı şekilde kelimelerde öğretilebilir. Çıkış, tehlike, dur işaretleri içeren oyunlar v.B okumak dahil önemli hayat becerilerinin öğretilmesinde yardımcı olur.

Matematik gelişimi: Atın attığı adımlar, parkurda bulunan nesneler ve hatta atın kulakları ve bacakları sayılarak sayma yeteneği öğretilir. Oyunlar vasıtasıyla toplama ve çıkarma öğretilir. Kavramlar oyunlarla öğretildiği için öğrenmeye karşı direnç daha azdır.

Arkadaşlık: Ata binmek tek başına yapılan bir aktivite gibi görünse de gurup olarak gerçekleştirilir. Biniciler ortak bir at sevgisini ve ortak binicilik deneyimini paylaşırlar ve bu paylaşım bir arkadaşlık yaratmak için iyi bir temeldir.

Saygının ve hayvan sevgisinin gelişmesi: Atlar büyük ölçüde bakım ve ihtimama gereksinim duyarlar. Bir süre sonra biniciler hayvanlara yürekten bağlanırlar. Onlara karşı ilgileri artarken bakımını da yapmayı öğrenirler. Önce atın ihtiyaçlarını karşılamayı öğrenirler.

Artan tecrübeler: Binicilikte kazanılan tecrübe türleri sonsuzdur. Ata sarılmaktan ve onu tımar etmekten, at sürmeye, at gösterilerine gitmekten atın bir parçası olmaya kadar, binici daimi olarak tecrübe kazanır ve gelişme gösterir.

Eğlenmek: Hiç kuşkusuz ata binmek eğlencelidir. Biniciler her katıldıkları derste heyecan ve zevki daha fazla hissederler.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.