Barista Nedir?

Barista; espresso yapan, sunan ve bilen kişiye denir. Barista kelimesi İtalyancadan gelmektedir ve kelimenin ilham kaynağı barmendir. İtalya’da erkek baristalara baristi, kadın baristalara bariste denmektedir.Kahve çekirdeğinden anlamalı, kahve makinelerini kullanma, sorunları düzeltebilme, kahve makinelerinin günlük temizlik ve bakımlarını gerçekleştirme baristaların görevleri arasındadır.

Kendi alanlarındaki uzmanlıkları ile özel kahve bazlı içecekler hazırlayabilir. Ancak yaygın şekilde tercih edilen espresso bazlı tüm içeceklerin nasıl hazırlanması gerektiği, tam olarak kaç dakika demleneceği ve kahve su oranı gibi konularda da uzmandırlar.

Bazı kahve dükkanlarında uzun yıllar çalışan baristalar, kullanılan çekirdeklerin bölgesini ve hazırlanırken kullanılan roasting tekniklerini de bilirler. Ana görevleri içine dahil olmasa da, diğer kahve bazlı içecekler konusunda da uzmanlaşabilirler.

Barista kelimesi İtalyanca bartender anlamına geliyor ve İtalya’da içecek servis eden herkese barista ne demek sorusunun cevabı olmuş oluyor. Ancak kahve kültürünün yaygınlaşması ile birlikte kahve ile özdeşleşen barista kelimesi, en yaygın şekilde espresso bazlı içecek konusunda uzmanlaşanlar için kullanılıyor.

İyi Bir Barista Nasıl Olunur?

Ülkemizde giderek yaygınlaşan özel kahve salonları sayesinde baristalar ön plana çıkmaya başlamıştır.
Barista ne demek denildiğinde ilk yapmanız gereken doğru eğitimleri tamamlamak. Türkiye’de yaşayan ve yurtdışında birçok farklı yarışmadan ödül almış baristaların eğitim programlarını takip ederek kendinize en uygun programı belirleyebilirsiniz. Ayrıca ülkemizde giderek yaygınlaşan eğitim merkezlerinin bazılarında da özel programlar bulunuyor. Başarılı bir barista olmak için ikinci atılacak adım, mümkün olduğunca fazla deneyim edinmektir. Lokal işletmelerde ve butik kahve evlerinde stajlar yaparak kendinizi geliştirebilir ve kahve üzerine uzmanlaşabilirsiniz.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.