Catatumbo Şimşeği

Catatumbo şimşekleri, diğer adıyla şimşek fırtınası denen bu olay, günün belli zamanlarında gökyüzünde şimşeklerin 10 saat boyunca devamlı çakması ile meydana geliyor.
‘Catatumbo şimşekleri’ dünyada eşi benzeri olmayan bir doğa olayıdır.
Ozon tabakasının dünya açısından önemini hepimiz biliyoruz. En önemlisi bu tabaka bizi uzayın zararlı ışınlarından koruyor. İnsanoğlu çevreye zarar verdiği için ozon tabakasının da gün geçtikçe inceldiğine, zarar gördüğüne bilim adamları dikkat çekiyor. İşte biz insanlar, ozan tabakasını tüketirken, dinmeyen şimşeklerin meydana geldiği bu bölge dünyamız için ozon tabakası oluşturuyor.
Venezuela’da Catatumbo Nehri ile Marakaibo Gölü’nün buluştuğu yer üzerinde oluşan bulutların çarpışması sonucu şimşek fırtınası meydana geliyor. 5 kilometre yüksekte oluşan yüksek voltaj nedeniyle yılda 140-160 gece boyunca, her gece 10 saat süreyle şimsekler çakıyor.
Şimşekler bazen saatte 280 kez tekrarlanıyor. Bölgede, Şiddeti 400 bin amper olmak üzere yılda ortalama 1 milyon 176 bin elektik boşalma meydana geliyor. İnanılmaz ‘şimşek fırtınası’ ise 400 kilometre mesafeden izlenebiliyor. Gemiler bile yön tayin etmekte şimşekleri kullanıyor.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.