Çay Ağacı Yağı Faydaları

Avusturalya’nın Güneydoğu kıyısında yetişen, Melaleuca alternifolia olarak da adlandırılan çay ağacı, antiseptik özelliği ile bilinir. Çay ağacı yapraklarının ezilmesi ile elde edilen yağ, cildi yenileyici özelliği sayesinde cilt bakım ürünlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Yüzyıllar boyunca geleneksel bir ilaç olarak kullanılan yağ; akne, tırnak mantarı, kesik, böcek ısırıkları tedavisinde de uygulanır. Çay ağacı yağı, sabun, yağ ve losyon şeklinde kullanılabilmektedir. Yutulması halinde ciddi semptomlara neden olabileceğinden çay ağacı yağının ağız yolu ile alınmaması gerekmektedir. Akne tedavisinde sıklıkla kullanılan çay ağacı yağı, antienflamaturar ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Cilt bakım ürünlerinde temizleyici, jel, losyon ve kişisel bakım ürünü şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Çay Ağacı Yağı Özellikleri Nelerdir?

Çay ağacı yağının ‘terpinen-4-ol’ olarak adlandırılan bileşeninin, antiviral özelliği sayesinde virüs ve bakterileri öldürdüğü bilinmektedir. Terpinen-4-ol, mikroplarla savaşmada etkili olan beyaz kan hücrelerini harekete geçirmektedir. Çay ağacı bu açıdan, cilt koşullarını tedavi etmek, enfeksiyonu önlemek için doğal bir çare olarak görülür. İçeriğindeki bileşenler sayesinde diş eti iltihaplanmalarına, ağız içerisinde oluşan aftlara da iyi gelmektedir.

Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar?

Çay ağacı yağı, gargara yapımı, doğal deodorant, böcek kovucu, çok amaçlı temizleyici olarak birçok alanda kullanılmaktadır. Herhangi bir tedavi için çay ağacı yağı kullanmayı düşünüyorsanız öncelikle bir uzmana danışmanız gerekmektedir.

El Dezenfektanı
Doğal bir dezenfektan görevi gören çay ağacı yağının, bazı hastalıklara neden olan bakteri ve virüsleri öldürdüğü belirtilmektedir. Çeşitli el yıkama türlerini test eden bir çalışmada, hijyenik ürünlere çay ağacı eklenmesi, ürünlerin dezenfekte konusunda etkili olacağı ortaya konmuştur. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı kullanılan çay ağacı yağı, mikropları öldürerek doğal bir dezenfektan görevi görmektedir.

Doğal Deodorant
Ter bezlerinde bulunan salgılar bakterilerle bir araya geldiğinde ortaya güçlü bir koku çıkar. Çay ağacı yağı, antibakteriyel etkisi sayesinde terleme sonucu ortaya çıkan bu kokuyu engellemeye yardımcı olur.

Böcek Kovucu
Çay ağacı yağı, özellikle tarımda, karıncaları mahsüllerden uzak tutmak için kullanılır. Aynı zamanda etkili bir sivrisinek kovucudur. Kenelere karşı etkilidir ve diğer yağlarla birlikte kullanıldığında sivrisinekleri, karasinekleri ve diğer böcekleri uzaklaştırır.

Küçük Kesik ve Çizikler İçin Antiseptik
Ciltte oluşan çizikler ve yaralanmalar sonucunda oluşan kesikler, mikroplara açık olmaktadır. Bu da enfeksiyona neden olabilir. Çay ağacı yağı, enfeksiyona neden olabilecek mikropları öldürerek kesik ve çiziklerin dezenfekte edilip temizlenmesinde kullanılmaktadır.

Yara İyileşmesini Destekleme
Kesik ve çizikleri tedavi etmesinin yanında yaraların iyileşmesini sağlayarak oluşacak enfeksiyonu önlemede de etkilidir. Çay ağacı yağı iltihabı azaltmaya yardımcı olan ve iyileşme sürecinde etkin rol oynayan beyaz kan hücrelerini de harekete geçirmektedir. Yaraları olan 10 kişilik bir çalışmada, yara tedavisine çay ağacı yağı eklenmesi sonucunda, bir katılımcı dışında hepsinde iyileşme süresinin azaldığı gözlemlenmiştir.

Sivilce ile Mücadele
2019’da yapılan bir araştırmada, çay ağacı yağının hem antienflamatuar hem de antimikrobiyal özellikleri sayesinde akne tedavisinde kullanılabilir olduğu ortaya çıktı. Bu da sivilce gibi iltihaplı lekelerin tedavisinde de etkili olabileceğini göstermektedir. Fakat kişinin hassas veya egzamaya meyilli bir cilt yapısı varsa, tahrişe ve alerjik egzamaya neden olma ihtimaline karşı çay ağacı yağını kullanırken mutlaka dermatoloji uzmanından destek alınması gerekmektedir.

Tırnak Mantarı ile Mücadele
En çok görülen enfeksiyonlardan biri olan tırnak mantarı, tehlikeli olmasa görüntüsü nedeniyle kişiyi olumsuz etkilemektedir. Tırnak mantarına iyi gelecek bazı doğal yöntemler arasında çay ağacı yağı da bulunur. Tırnak mantarına karşı çay ağacı yağı kullanımında geleneksel ilaçlara oranla daha az yan etkisiyle mantardan kurtulmaya yardımcı olduğu görülmüştür.

Kimyasal İçermeyen Gargara Yapımı
Diş çürümesi ve ağız kokusu günlük hayat kalitesini etkileyen sorunlar arasında yer almaktadır. Araştırmalar sonucunda, çay ağacı yağının antibakteriyel özelliği sayesinde diş çürümesi ve ağız kokusuna karşı etkili olduğu açıklanmıştır. Ayrıca çay ağacı yağının, dişlerde biriken ve plak oluşumuna neden olan bakterilere karşı ağız gargarası olarak da etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ağızda oluşan bakterilere karşı kullanılan diğer gargaralar gibi çay ağacı yağını da kullanırken yutulmamasına dikkat etmek gerekir. Çay ağacı yağı yutulması halinde toksik bir etki yapabilir.

Çok Amaçlı Temizleyici
Bakteri ve virüsleri yok eden çay ağacı yağı, steril bir temizleyici görevi görmektedir. Özellikle kimyasal temizleyiciler kullanmaktan kaçınanlar için çay ağacı yağı tercih edilmektedir. Çay ağacı yağı, su ve sirke ile karıştırılarak çok amaçlı temizleyici olarak kullanılabilir.

Çay Ağacı Yağı Kullanımı Sonrasında Oluşabilecek Yan Etkiler Nelerdir?

Çay ağacı yağını kullanırken olası etkilerine karşı önlem almak gerekir. Çay ağacı yağı, yutulmamalıdır, aksi halde toksik bir etki gösterebilir.

Herhangi bir toksik etkiyle karşılaşmamak adına çay ağacı yağı kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışılması gerekmektedir. Aksi halde cilde tahrişe neden olabilir ve alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir.

Evcil hayvanı olanlara çay ağacı yağı kullanımı önerilmemektedir. Çay ağacı yağı, kedi ve köpeklerde sinir sistemi sorunlarına neden olabilir. Ayrıca çay ağacı yağını çocukların erişemeyeceği yerde saklamak doğru olacaktır.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.