Çığır Açan İcat (Kombi)

 
Johann Vaillant 1851 yılında Maria Goetzen’in 10. Çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İlk olarak şofben yani sıcak su cihazını bulan Johann bu cihazdan esinlenerek kombi icadını gerçekleştirmiştir. Almanya ülkesinde kurduğu firma ile başarılarında her zaman bir üst seviyeye ilerleyerek yol kat etmektedir. Faaliyetleri esnasında ısıtma ve havalandırma sürecinde liderlik koltuğunu korumaktadır. Bu dönemler de kullanılan Vaillant kombiler Johann Vaillant’ın soy isminden esinlenerek günümüzde satışa sunulmaktadır.

Yıl yıl olarak meydana gelen gelişmeler kombi nasıl icat oldu sorusunun en uygun yanıtlarından bir tanesidir. İşte bu gelişmeler;

1894; Kapalı system olarak meydana geldi. Gazlı yapıda olan sıcak su ısıtıcısı ile kurulan sistem, piyasada oldukça farklı bir çığır açacak şekilde yer alacaktır. Her zamanki durumunda yer alan sistem kapalı sistem içerisinde akan su, insanların bu noktada herhangi bir noktada zararlı yapıda olan gazlar ile temas etme durumlarını önlemesi ile gaz alevinin birleşmesi sonucu ısıtma sağlamaktadır. Banyo içerisinde bu olay devrim niteliğinde yerini almaktadır.

1905; Duvar tipi yapısında yer alan şofben bu süreç içerisinde üretilmiştir. Evlerde oldukça büyük bir alanın boşalması noktasında önemli bir detay olmuştur.

1924; Bu yıla kadar evlerde ısınma durumları soba ya da şömine ile oluyordu. Yeni merkezi ısıtma kazanı icat edilmesi ile buna bağlı olarak gelişen sistem sayesinde devrimde ilk kez birçok radyatör, tek bir merkezi yapıda yer alan kombi üzerinden ısıtmak ile mümkün hale geldi.

1991; Çevre konusunda olan bilincinin iyiysen daha iyi hissedilmesi sağlanan dönem içerisinde kombi çevreye olan zararları minimum duruma indirmeyi başaran bir etkendir. Bu sonuç karşısında dünya genelinde kullanım hızının en yüksek olduğu ivmeli bir şekilde artması sağlanmıştır.

1997; Bu sürece gelinmesinin ardından yenilenebilir enerji kaynakları sayesinde entegrasyonu daha mümkün bir hale geldi. Bu kombiler ilk olarak güneş enerjisi sistemleri ile entegre edilerek kullanılması söz konusu oldu. Bu gelişen sonuç karşısında ise her açıdan bir tasarruf elde edilmesi başarıldı.

+2000; Bu yılar içerisinde artık söz konusu olan gelişmeler sadece çevre enerjisi ile hareket etmek yerine bu tip olan enerji dönüştürme kabiliyeti kazanması sağlanmıştır. Bu durum noktasında aslında kajenerasyon ile beraber trijenerasyon çalışma adımlarının daha aktif bir şekilde evlerde yerini almasına etki etmiştir.

2010; Kombi işletim sistemi artık 2012 yılının başlarından itibaren bir ısı pompası ile hibrit sistem oluşturması ardında mevcut bina ve sistemler içerisinde düşük yatırım maliyetleri olarak yenilenebilir enerji kaynağı yapısının entegre edilmesi ardından sağlanan durum olmuştur. Isı pompası, maksimum enerji verimliliği elde edebilmek adına yoğuşmalı ısıtma cihazı üretilerek kombine çalışma sistemi elde edilmiştir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.