Coronavirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çin’den başladığı sanılan ve kısa bir süre içerisinde tüm dünyada birçok insanı etkileyen COVID-19 yani coronavirüs bulaşma yolu olarak en hızlı, kontrolü en zor ve solunum yolu ile bulaşan bir virüs hastalığıdır.

Türkiye’de Corona Virüsü 11 Mart 2020 tarihinden itibaren resmi olarak kayıtlara geçmiştir.

Virüs her türlü solunum yolu ile bulaşabilmektedir. Yani mikrop, öksürmek, hapşırmak vb. nefes verdiği her biçimlerde havada belli süre asılı kalabilir. Havada kalan damlacıklar kişinin etrafındaki nesnelere ve yüzeylere düşer. Diğer insanlar bu nesnelere veya yüzeylere temas ettikten sonra gözlerine, burnuna veya ağzına dokunduğunda viruse yakalanırlar. İnsanlar ayrıca, COVID-19’lu damlacıkları öksüren veya nefes veren bir kişiden damlacıklar halinde nefes ile alırlarsa COVID-19 hastalığına yakalanabilirler. Virüs en yaygın olarak eller ile bulaşmaktadır. Bu sebep ile teması sıfıra indirmek gerekmektedir.

Bazı durumlarda hastalığı alan bir kişi, hasta olduğunun farkına varmadan ve belirtiler ortaya çıkmadan virüsü yaymaya başlayabilir. Burada, “inkübasyon dönemi” dediğimiz bir “kuluçka” dönemi vardır. Kuluçka süresinin 2-14 gün olduğu düşünülüyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün virüsün yayılmasını önlemek için standart önerileri arasında düzenli el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık bir mendil ya da dirsek içi ile kapatmak, ellerin göz, burun ve ağza temasından kaçınmak yer alır. En önemlisi virüsten korunmak için el hijyenidir.

Sağlık durumumuzu en üst düzeyde tutmak, dengeli ve iyi beslenmek, stresle başa çıkabilmek, yeterli uyumak her türlü hastalığa karşı yapabileceğimiz en önemli şeydir.

Öksürme ve hapşırma gibi solunum yolu rahatsızlığı belirtileri gösteren kişiler ile yakın temastan kaçınmak gerekir. Ateş, öksürük ve nefes darlığı olan kişiler erken tıbbi yardım almalı ve önceki seyahat geçmişi sağlık uzmanıyla paylaşılmalıdır. Yerel sağlık kurumunun talimatları izlenmelidir. COVID-19’un yaygın olarak yayıldığı şehirler veya yerel bölgelerden haberdar olunmalı ve bu yerlere virüs tamamen  kontrol altına alınıncaya kadar seyahat edilmemelidir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.