Crowley Gölü Sütunları

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Mono County’nin güneyindeki Owens Nehri’nin kollarında bulunan bir rezervuardır. 1941’de Los Angeles Su Kemeri ve taşkın kontrolü için bir rezervuar olarak bir barajın inşası sonucunda kuruldu.

Crawley Gölü’nün doğu kıyısındaki rezervuarın tamamlanmasından sonra, bazılarının yüksekliği 6 metreyi aşan garip sütunlu oluşumlar fark edildi.

İnsanlar onları milyonlarca yıldır tamamen kapalı olan, güçlendirilmiş taş tonozlarla birbirine bağlanan taş silindirler olarak nitelendirdi, ancak zamanla bazıları gölün güçlü dalgalarının aralıksız darbeleri nedeniyle açığa çıktı (sürekli dalga darbeleri daha esnek olanı yok etti). bu sütunları çevreleyen kayaların tabanındaki kaya).

Sütunlar, jeologların, eriyen kardan sıcak volkanik küle sızan soğuk suyun (2015 yıl önce felaket bir patlamanın sonucu) sonucu olduğunu fark ettikleri 760.000 yılına kadar bir merak olarak kabul edildi. Bu işlem sonucunda, yan ürünleri kaynar su ve buhar olan ve daha sonra aynı deliklerden yükselen ve çıkan sıcak külde minik delikler oluşturuldu. Ortaya çıkan “eşit aralıklı ısı borusu benzeri konveksiyon hücrelerinin” örnekleri, X-ışınları ve bir elektron mikroskobu kullanılarak analiz edildi. Araştırmacılar, bu “konveksiyon tüplerindeki” küçük boşlukların, göl dalgalarının aşınmasına direnebilen mineraller tarafından bir arada tutulduğunu buldular.

Araştırmacılar, 5.000 km²’lik bir alanda gruplar halinde görünen ve şekil, boyut ve renk bakımından büyük farklılıklar gösteren bu sütunlardan yaklaşık 16 saydı. İlginç bir şekilde, sütunlardan bazıları, yaklaşık 30 cm aralıklı dairesel deliklerle, uzun dikmeler gibi düz durur. Bazıları çeşitli açılarda bükülmüş veya eğilmişken, diğerleri yarı suya batmış durumda ve bazıları tarafından dinozor omurlarının fosilleşmiş kalıntılarına benzediği söyleniyor.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.