Deniz Ejderhası

Phycodurus eques yani yapraklı deniz ejderhaları bir diğer adı ile Glauert deniz ejderhaları, denizatı ailesine bağlı uzun, boru biçimine benzeyen deniz balıklarıdır. Yaprak benzeri uzun çıkıntılar, bedenlerinin her yanından çıkar. Bu da onların diğer türden yüzen deniz otları ya da yosun yataklarında saklanmasına olanak sağlar. Bir nevi kamuflaj niteliğindedir. Ne avlar ne de avcılar onun bir balık olduğunu anlamaz. Larva balıklar, planktonlar, denizşakayığı ve minik kabuklularla beslenir, küçük ağızlarıyla bu avlarını emerler.

Avustralya’nın güneybatı, güney ve doğu kıyılarındaki okyanus sularında bulunur ve çoğunlukla sığ, ılık suları tercih ederler. Tam olarak gelişimini tamamlamış bir yapraklı deniz ejderhası 45 santim uzunluğa ulaşabilir. Çiftleşme sırasında dişileri 250 kadar parlak yumurtayı, erkeğin kuyruğunun alt kısmında bulunan özel bir ‘üreme parçası’nda biriktirirler. Daha sonra birleşirler ve üreme olur.

Dalış ekiplerinin çok seyrek olarak rastladıkları bir tür olan deniz ejderhaları, son derece zarif bir canlı olarak bilinir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.