Deniz Kızı (Jessica Watson)


16 yaşındaki Jessica Watson, 15 Mayıs 2010’da Sidney Limanı’na yelken açarak tek başına ve yardımsız dünya çapında yelken açan en genç kişi olmak için bir ulusa ilham verdi. İster genç yaşta olsun, ister birçok kişi onun başarılı olma yeteneğinden şüphe duysun, Başbakan da dahil olmak üzere 75.000’den fazla kişi ve devasa bir filo onu evinde karşıladı.

Jessica Watson, Roger ve Julie Watson’ın dört çocuğundan ikincisi olarak 18 Mayıs 1993’te Queensland’s Gold Coast’ta doğdu. Dört çocuk da yelken dersleri aldı, ancak annesi Jessica’nın bunu kabul etme olasılığının düşük göründüğünü iddia etti ve daha sonra onu maceralardan hoşlanmayan sessiz, utangaç bir çocuk olarak tanımladı.

Watsons, beş yıl boyunca 16 metrelik kabinli bir kruvazörde yaşadı. Bu süre zarfında Watson’ın annesi, Jesse Martin’in Lionheart’ta tek başına devrialem yolculuğu hakkındaki kitabını uyku vakti hikayesi olarak seçti . Jessica’nın 11 yaşındaki hayal gücüne, kısa sürede hırsa dönüşen bir tohum ekti.

Sonraki dört yıl içinde 6000 kıyı mili ve 6000 okyanus mili yelken deneyimini tamamladı ve açık deniz güvenliği, dizel motorlar, telsiz işletimi, deniz ve güvenlik, İlk Yardım ve yat ustası teorisi konularında nitelikler kazandı. Tazman Denizi’ni geçen kaptan olarak görev yapmak da dahil olmak üzere bir dizi gemide mürettebat bulundu.

Ayrılışı çok tartışma yarattı. Belki de bunun nedeni, çok genç birinin, birçok kişinin yelkencilik dünyasının Everest’i olarak gördüğü şeye tek başına yola çıkmasıydı. Watson’ın yatı Ella’s Pink Lady , Sidney’e gitmek üzere Brisbane’den ayrıldıktan kısa bir süre sonra gece bir dökme yük gemisiyle çarpıştıktan sonra direğini kaybettiğinde, karşı çıkanlar daha da sertleşti.

Ella onarıldıktan sonra Watson, on altıncı doğum gününden beş ay sonra, 18 Ekim 2009’da Sidney’den yola çıktı. Sonraki 210 gün boyunca, teknesi bir Atlantik fırtınasında dört kez yuvarlanırken, Pasifik dalgalarda sörf yaparak ve albatros uçuşunun tadını çıkararak muhteşem günlerini sundu. Ödev, bakım ve blog yazmak (evet, sosyal medya gelmişti) boş zamanlarını dolduruyordu.

Jessica Watson, 2011’de Yılın Genç Avustralyalısı ödülüne layık görüldü ve 2012’de yelken sporuna yaptığı hizmet ve genç Avustralyalılar için bir rol model olarak Avustralya Nişanı Madalyası aldı.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.