Disko Işıklı Deniz Tarağı

Disko Işıklı Deniz Tarağı

Disko Deniz Tarağı veya Alevli Deniz Tarağı bizlere disko ışıklarına benzer bir gösteri sergiliyor. Bilim insanları uzun yıllar bu canlının ışık üretmesini araştırdı. 2014 yılında bu türün ışık üretme siteminin deniz feneri balığı ile benzer mekanizma taşıdığını söylediler.

Biyolog Michael Byrne, Ateş Böceğinin ışık yayan biyolüminesans organizmaya sahip olduğunu ama bu türün ortam ışığını manipüle edebilen silis küreler ürettiğini söyledi. Biyolüminesans, canlı bir organizma tarafından kimyasal bir reaksiyon esnasında kimyasal enerjinin ışık enerjisine dönüştürülerek ışık üretmesi ve ışık yaymasıdır. 

İstiridyenin dudak uçlarının bir tarafı nano hassasiyetinde ışığı yansıtırken diğer tarafı ışığı emiyor ve kırmızımsı bir renk çıkarıyor. İki tarafın hızlı etkileşimiyle parlak disko ışığında bir efekt ortaya çıkıyor. Kısacası, kabuk boyunca uzanan elektrik akımı ışığı yansıtan doku tarafından üretiliyor. Beyaz yansıtıcı dokudan kırmızı dokuya ileri geri dönüşüm, yanıp sönme görünümü sağlıyor. 
Ayrıca çok ilginç bu canlının 40 gözü var ama kendi ışık şovlarını görüp görmedikleri de henüz bilinmiyor. Tür tarafından yayılan ışıkların, deniz tarağının besin kaynağı olan planktonların ilgisini çektiği düşünülüyor. Belki bu şovu acıktığında yada sadece avının ilgisini çekmek için yapıyordur, kim bilebilir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.