Doğal Bir Güzellik Dupnisa

Trakya gezisi yapacaksanız eger gideceginiz yerlerden biride mutlaka Dupnisa mağarası olmalı. Mutlaka görmeniz gerek .Kırklareli ilinin demirköy ilçesinde sarpdere köyünün 5-6 km güneybatısında yer alıyor . Bu mağara tam üç tane girişe sahiptir . Toplam da 3000 metre uzunluğunda ve ilk 1000 metresi suyla dolu .

 
Mağarada birde Türkiye ve Bulgaristan sınırını çizen Rezve Deresinin kaynağının doğduğu nokta vardir . Mağaranın birinci kapısının ismi Dupnisa Dolin ismini alıyor. İkincisi ise, kuru mağara , üçüncüsü de kız mağarası adındadir . Bu girişlerden en derini 400 metreyi aşan derinliğiyle Dupnisa Dolindir

Dupnisa’nın en güzel özelliklerinden birisi , Trakya Bölgesinin tek turizme açık olan mağarasıdir . Yarasaların bulunduğu mağara , oldukça korkutucu bir ortam havasına sahiptir . Mağara ilk defa 2003 senesinde turizme açılmıstır . Daha önceleri platform olmadığı için içerisinde yürümek veya dolaşmak pek mümkün değildi . Sadece profesyonel dağcılar gezebiliyordu. Daha sonra Turizm bakanlığı tarafından yapılan çalışmalarla , herkesin gezebileceği turistlik bir alan olması sağlandı. Platformlarla desteklenen yürüyüş koridorları ve ışıklandırma sistemleri yapıldı. Mağara 2 bin 720 metre derinliğe sahip olsa da , şimdilik bunun sadece 500 metresi gezilebiliyor . Bu seviyeden aşağıya ancak profesyonel dağcılar inebiliyor.

Yarasaların üreme mekanı olan mağara , 16 türde 33 bin farklı yarasa türüne ev sahipliği yapıyor . Bu anlamda mağara’nın eko sisteme büyük bir etki sağlamaktadır . Mağarayı ilk açıldığı 2003 senesinde 120 bine yakın kişi ziyaret görmüştür . O seneden sonra bu rakam giderek artış göstermiştir . Son zamanlarda mağaraya olan ilgi , Kırklareli esnafının da yüzünü güldürmektedir .
Mağarada görsel bir şölen sizleri bekliyor…

Mükemmel bir ışıklandırmaya sahip olan mağara her yer sarı ve beyaz karşımı ışıklardan olusmaktadir . Mağaraya su yolları birçok sarkıt oluşturmuş . Tabi sadece su yolları değil sarkıtların oluşmasının sebebi , birçok jeolojik olay sonrasında birbirinden farklı figürler ortaya çıkmıştir . Mağaranın içerisinde düz bir yoldan ilerleyip . Daha sonra ise , yukarılara tırmanmanız için uzun merdivenler seni bekliyor . Ama görülmeye değer eserler var. Mağaranin içi oldukça soğuk . Aynı zamanda nemli bir hava var . Basıncın arttığını hissedebiliyorsunuz .

ŞİMDİDEN İYİ EĞLENCELER…

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.