Dünyadaki En Zehirli Hayvanlar

Kutu Denizanası

Dünyada karşılaşmak istemeyeceğiniz bir hayvan varsa, o da en zehirli deniz canlısı olarak kabul edilen kutu denizanası olabilir. Sıklıkla Avustralya kıyılarında karşılaşılan bu hayvan, kollarıyla deriyi sararak zehrini akıtıyor. Beş dakikadan kısa sürede ölüme yol açtığı bilinen zehriyle önce kısmi felce, ardından da kalp durmasına neden oluyor.

Zehirli Ok Kurbağası

Orta ve Güney Amerika’da, yağmur ormanlarında yaşayan zehirli ok kurbağasının derisinde, aynı anda yirmi kişiyi ya da on bin fareyi öldürebilecek kapasitede zehir salgılanıyor. Zehrin kana karışmasından sonra, kurbanın ölmesi için yalnızca birkaç dakika yeterli oluyor. Morfinden 200 kat daha güçlü bir etkiyi hayal edebilirsiniz. Boyu 1,5 cm ile 5 cm arasında değişen bu minyatür canlıların ağırlıkları da en fazla 10 gram olabiliyor.

Baca Örümceği

Avustralya menşei bir diğer ölümcül canlı, orijinal ismiyle ‘funnel web spider’ olarak da bilinen baca örümceği. Bu türün özellikle karanlıkta avlandığı ve erkek olanlarının daha tehlikeli olduğu biliniyor. Eğer kurban gövdesinden veya boyun bölgesinden zehre maruz kaldıysa, kurtuluş şansı yok denilecek kadar az. Zehrin ölümcül etkisini gösterme süresi ise 5 ile 15 dakika arasında değişiyor.

Mavi Halkalı Ahtapot

Sahip olduğu renk ve desenlerle tam bir doğa harikası gibi görünen mavi halkalı ahtapot, özellikle Avustralya ve Japonya kıyılarında denize girenlerin korkulu rüyası. Bu deniz canlısının boyutları yalnızca bir golf topu kadar olmakla birlikte; yarattığı zehrin etkisi, aynı anda 30 kişiyi öldürebilecek nitelikte.

Kirpi Balığı

Önce çocuk şarkısındaki kurbağalar, şimdi de tonton sevimli bir balık. Üstelik daha şaşırtıcı bir şey varsa; o da kirpi balığının başta Japonya ve Çin olmak üzere birçok ülkede tüketiliyor olması. Salgıladığı zehir siyanürden 1200 kez daha güçlü etkiye sahip olan bu balığı ayıklamanın da yemenin de büyük birer risk olduğunu belirtelim. Zehirlenme belirtileri karıncalanma ile başlıyor ve kalp ritim bozukluğu sonucu ölüme kadar gidiyor.

Kral Kobra

Yolunuz Çin veya Hindistan ormanlarına düşmüyorsa; kral kobra ile karşılaşmayacağınız için çok şanslısınız. Kral kobranın tek bir hamlesinde salgılanan zehir miktarının, 20 insanın hayatına bedel olduğu biliniyor. 6 metre uzunluğa ve 35 kilodan fazla ağırlığa ulaşabilen canlı, yılanlar arasında en tehlikeli tür olarak işaret edilebilir.

Taypan (Taipan)

Zehirli yılanlar arasında kral kobranın yegane rakibi, taypan (taipan) adıyla da bilinen büyük kara yılanı. Bu hayvanın taşıdığı zehir, ölümcül dozlarda olsa da neyse ki insanlarla karşılaşma riski herhangi bir yılana göre çok daha düşük. Taypan, Avustralya çöllerinin ortasında yaşıyor ve kendisini tehdit altında hissettiğinde, birkaç darbe ile kurbanını etkisiz hale getirebiliyor.

Göçebe Örümcek

Brezilya’da yaşayan ve göçebe örümcek olarak anılan canlı, 2007 yılında Guinness Rekorlar Kitabı tarafından “Dünyanın En Zehirli Hayvanı” unvanıyla onurlandırılmış bulunuyor. Göçebe örümceğin kurbanını zehirlenmesi ile öldürmesi arasındaki bir saate yakın sürece; felç, solunum problemleri ve kas kontrolü kaybı gibi zorluklar eşlik ediyor. Amerika’nın doğusunda yaşayan bu örümcek türü için panzehir tedavisi mevcut, ancak zayıf bünyeleri nedeniyle özellikle çocuklar büyük risk altında.

Taş Balığı

Deniz canlıları arasında, zehriyle en ölümcül etkiyi yaratan balıklardan biri, 13 zehirli dikeni ile ün salan taş balığı. Görüntüsü sayesinde rahatça kayalar ve taşlar arasında kamufle olabilen ve 48 saate kadar kıpırdamadan durabilen balık, felce ve ölüme yol açabiliyor. Özellikle Pasifik çevresinde tatil yapanların dikkatli olması gereken bu zehirli balık için, panzehir tedavisi mevcut.

Koni Salyangozu

Dünyanın en zehirli hayvanları listesinin son üyesi, yine Avustralya’nın sığ kıyılarında yaşayan koni salyangozu. Adını şeklinden alan ve gövdesi üzerinde zehirli zıpkınlar bulunduran salyangoz, kurbanını anında felç durumuna getirebiliyor. Salyangozun salgıları tıp alanında bilimsel araştırmalarda da kullanılıyor.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.