Dünyanın En Pahalı Beş Süperyatı

Dünyadaki en zengin kişilerin sahip olduğu, içinde helikopter pistleri, yüzme havuzları, saunalar, jakuzili havuzlar ve daha birçok lüksü barındıran dünyadaki en pahalı yatlar göz kamaştırıyor.

En lüks ve en donanımlı yatlar, her dönem tercih edilen bir seçenek oluyor. Lüks yatların sağladığı konforun yanında fiyatları da oldukça yüksek.

1/ History Supreme; 4.8 milyar dolar;

200 milyon dolar değerinde. 126 metre uzunluğu, 21 metre genişliği olan süperyatta; 41 tane suit, bir havuz, iki helikopter, bir basketbol sahası ve bir kayıt stüdyosu bulunuyor. Ayrıca bir zamanlar Stephen Spielberg’e ait olan yatta; sinema, büyük bir havuz, spor salonu ve helikopter pisti var.

Malezyalı sahibinin isteği üzerine gövdesi altın kaplama olarak üretilen, üretiminde platin ve birçok mücevherin kullanıldığı History Supreme, 4.8 milyar dolarlık fiyatıyla dünyanın en pahalı yatı unvanını haklı bir şekilde elde etmeyi başardı. Üstelik 30 metrelik boyuyla bir süperyat için son derece küçük olmasına rağmen. İngiliz tasarımcı Hughes Stuart’ın üç yılda tamamladığı History Supreme’de iç mekanlardan gövdeye, güverteden çıpaya kadar her yerde altın kullanılmış. Yatta ayrıca 68 kilogram 24 karat altından yapılan panoramik duvar akvaryumu, dünyada çok az bulunan 18.5 karat elmastan üretilen likör şişesi bulunuyor. Ana kamara duvarları meteor kayasından yapılan History Supreme’de Tyrannosaurus Rex kemiklerinden inşa edilmiş bir heykel de var.

2/Eclipse ; 1.5 milyar dolar

Son birkaç yıldır hakkında en çok konuşulan, Rus iş adamı Roman Abramovich’e ait süperyat Eclipse’in pabucu History Supreme’le bir nevi dama atılmış oldu. Eclipse 163,5 metre boyuyla 180 metrelik Azzam’dan sonra dünyanın en uzun süperyatı unvanını elinde tutuyor. 70 mürettebatın görev aldığı süperyatta 16 metre boyunda iki adet yüzme havuzu, birkaç tane jakuzi, iki helikopter pisti, disko salonu ve füze savunma sistemi bulunuyor. Gövdesi zırhla kaplı Eclipse’in camları da kurşun geçirmiyor. Ayrıca paparazzilerin fotoğraf çekmesini engelleyen lazer sisteminin yanı sıra füze savunma sistemi de yer alıyor.

3 / Azzam; 600 milyon dolar

2013 yılında Lürssen Tersanesi tarafından suya indirilen Azzam, aradan geçen altı yıla rağmen hala gündemdeki yerini koruyor. 180 metrelik boyuyla dünyanın en büyük teknesi unvanını 2019 yılında da koruyan Azzam, en pahalılar sıralamasında da üçüncü sırada yer alıyor. Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Khalifa bin Zayed Al Nahyan’ın sahibi olduğu Azzam’ın iç mekanları bir sır gibi saklanıyor ama imparatorluk tarzının hakim olduğu kulaklara fısıldanıyor. Böyle büyük bir gövde için rekor sayılabilecek 30 knot gibi bir hıza ulaşan Azzam’ın muhtemel saldırılara karşı kendi özel füze savunma sistemi de bulunuyor. Azzam’ın denizlerde bir yıl boyunca seyir yapmasının bedelinin 60 milyon doları bulduğu da belirtiliyor.

4 / Rising Sun; 590 milyon dolar

138 metre uzunluğundaki bu motoryat, 2004 yılında Oracle’ın CEO’su Larry Ellison için Almanya’daki Lürssen Tersanesi’nde inşa edildi; 2010 yılında ABD’li işadamı David Geffen’e satıldı. Rising Sun, Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’un kız arkadaşıyla Datça sahillerinde görülmesi, Barack Obama’dan Leonardo di Caprio’ya kadar birçok ünlü ismi ağırlamasıyla magazin sayfalarının başrol oyuncularından. Üzerinde basketbol sahasının bulunduğu Rising Sun’da 18 misafir ve 55 mürettebat kalabiliyor. 8000 metrekarelik yaşam alanına ve beş güvertesinde 82 kamaraya sahip olan süperyat 28 knot hıza ulaşıyor.

5 / A+ ; 527 milyon dolar

2012 yılında Arap sahibi için Topaz adıyla suya indirilen 147 metre boyundaki süper yat 2019’da A+ adını aldı. Sekiz güverteli süperyatta iki helikopter pisti, jakuzi, spor salonu ve 62 kişilik sinema salonu bulunuyor. 26 misafir kamarasının yanı sıra 79 kişilik mürettebat ekibini ağırlayabiliyor. Katlar arasında ulaşım asansörle sağlanıyor. İç mekanları plaj evi havasında tasarlanan A+’ın dış tasarımı ise Tim Heywood’a ait.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.