Dünyanın En Ünlü Eğlence Parkları

 

Universal Studios (Japonya)

Park 31 Mart 2001’de açıldı. Açılış yılında 11 milyondan fazla misafir parkı ziyaret etti. O zamandan beri, Universal Studios Japan her yıl yaklaşık 8 milyon ziyaretçiye sahip. Ziyaretçilerin çoğu Japon turistler ve Güney Kore ve Çin gibi diğer Asya ülkelerinden gelen turistlerdir. Batılı ve göçmen turistler arasında da oldukça popülerdir. 2005 yılında Goldman Sachs, Universal Studios Japan’ın en büyük hissedarı oldu. Parkın 54 hektarlık (130 dönüm) bir alanı vardır. En başından beri, cazibe merkezleri parkın dokuz alanında düzenlendi. Onuncu bir alan, World of Harry Potter, 15 Temmuz 2014’te açıldı. Alan, Universal Studios Orlando ve Universal Studios Hollywood’da zaten mevcut olan alanlara bölündü. Black Lake ve Hogwarts Express Photo Op gibi Universal Studios Japonya’ya özgü ABD dışı turistik yerler de vardır. On birinci bölge olan Super Nintendo World 18 Mart 2021’de açıldı.

Gröna Lund (Stockholm, İsveç)

Gröna Lund, İsveç kültürünü ve tema parkı deneyimini benzersiz ve heyecan verici bir şekilde bir araya getiriyor. Park, Nisan’dan Eylül’e kadar 30’dan fazla adrenalin dolu deneyim ve konser sunuyor. 1883’te açıldıktan sonra dünyanın en eski tema parklarından biri haline geldi. Djurgården Adası kıyılarında yer alan otel, diğer eğlence parklarına kıyasla nispeten küçüktür, özellikle de merkezi konumu nedeniyle genişlemeyi sınırlandırır. 3,8 hektarlık (9,4 dönüm) eğlence parkında 30’dan fazla ilgi çekici yer vardır ve yaz aylarında popüler bir yerdir. 1883’te James Schultheiss tarafından kuruldu. Gröna Lund, Aşk Tüneli ve yedi lunapark treni gibi en yaygın eğlence parkı cazibe merkezlerini sunar.

Tivoli Bahçeleri (Kopenhag, Danimarka)

Park, 15 Ağustos 1843’te açıldı ve Klampenborg (Danimarka) ve Wurstelprater (Avusturya) yakınlarındaki Dyrehavsbakken’den sonra dünyanın en eski üçüncü eğlence parkı.4,6 yılında 2017 milyon ziyaretçi ile Tivoli, Europa-Park’tan sonra dünyanın en popüler sezonluk parkı ve Disneyland Park, Europa-Park, Walt Disney Studios Park ve Efteling’in ardından Avrupa’nın en çok ziyaret edilen beşinci parkıdır. Kopenhag’ın merkezinde yer almaktadır. Park, en çok 1914’te inşa edilen ahşap lunapark treni Rutschebanen veya bazılarının dediği gibi Bjergbanen (Dağ Treni) ile bilinir. Bugün hala faaliyet gösteren en eski ahşap hız trenlerinden biridir. Bir operatör, yokuş aşağı giderken çok fazla hız kazanmaması için frenlemeyi kontrol eder. Bu bir ACE Coaster Classic’tir.

Tokyo Disneyland ve Tokyo DisneySEA (Tokyo, Japonya)

Genellikle dünyanın en iyi tema parkı olarak kabul edilen Tokyo DisneySEA, dünyadaki diğer Disney tema parklarında bulunmayan cazibe merkezlerine sahiptir. Burada “Sinbad’ın Öykü Kitabı Yolculuğu”, “Dünyanın Merkezine Yolculuk” ve “Yükselen: Fantastik Uçuş” filmlerini görebileceksiniz. Tokyo Disneyland, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Disney parklarının tüm nostaljisini getiriyor ve bunları Japon kültürüyle birleştiriyor. Pooh’s Hunny Hunt gibi cazibe merkezleri ve Dreaming Up gibi geçit törenleri ile bu parkı diğerlerinden ayıran şey teknoloji! Tokyo Disney, birçok klasik Disney mekanına da ev sahipliği yapmaktadır.

Sanrio Puroland (Tokyo, Japonya)

7 Aralık 1990’da açılan tema parkı Sanrio şirketi tarafından işletiliyor ve Hello Kitty, My Melody, Cinnamoroll, Jewelpet ve daha pek çok popüler karakterin kullanıldığı çeşitli müzikaller, restoranlar, turistik yerler ve temalı yürüyüşlere ev sahipliği yapıyor. Pek çok ilgi çekici yer sadece Japonca olsa da, Puroland bu karakterlerin dünya çapındaki popülerliğinden dolayı uluslararası ziyaretçileri cezbetmektedir. Puroland ayrıca Sanrio karakterleriyle ürünler satan geniş bir hediyelik eşya dükkanına sahiptir. Parkta şekerleme, dondurma, ekmek, meyve suyu ve çikolata fabrikaları için temalı cazibe merkezleri bulunan üç canlı tiyatro ve bir sinema vardır. Yaz aylarında ziyarete gelen turistler de havai fişek gösterilerini izleyebilecekler. Bilet ayrıca, Cinnamorroll’un binicileri Keroppi’nin göleti ve Badtz Maru’nun mağarası da dahil olmak üzere birkaç Sanrio karakterinin evlerinden geçen bir Hello Kitty partisine götürdüğü “Disney’s It’s a Small World”e benzer bir tekne yolculuğunu da içeriyor. Ziyaretçiler ayrıca Kitty’nin ailesinin Rönesans tarzı portrelerinin, şık mobilyaların ve yüz şeklinde bir küvetin yanı sıra çanta ve mücevherlerinin posterlerini içeren evini ziyaret edebilir. Bilgisayarı ve televizyonu da kafa şeklinde.

Efteling (Kaatsheuvel, Hollanda)

Park 31 Mayıs 1952’de açıldı. Oyun alanı ve peri masalı ormanı olan doğal bir parktan büyük bir tema parkına dönüştü. Altı lunapark treni de dahil olmak üzere çok çeşitli eğlenceli yürüyüşlerin yanı sıra artık kültürel, romantik ve nostaljik temalarıyla hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap ediyor.
Hollanda’nın en büyük eğlence parkı ve dünyanın en eski tema parklarından biridir. Kaliforniya’daki orijinal Disneyland parkının iki katı büyüklüğünde ve ondan üç yıl ileride. Parkın her yıl 5 milyondan fazla ziyaretçisi var. 2019’da Disneyland Paris ve Europa-Park’ın ardından, Avrupa’da en çok ziyaret edilen üçüncü tema parkı oldu.

Alton Towers (Staffordshire, İngiltere)

Aslen özel sektöre ait olan Alton Towers arazisi, 1860 yılında bir bağış toplama etkinliği için halka açıldı. 1980. yüzyılın sonunda 2019’den beri bir tema parkına dönüştürüldü. 2.130.000’da, XNUMX ziyaretçi ile Legoland Windsor’un ardından İngiltere’nin en çok ziyaret edilen ikinci tema parkı oldu.
Parkta Congo River Rapids, Rinaway Mine Train, Nemesis, Oblivion, Galactica, The Smiler ve Wicker Man gibi birçok cazibe merkezi var. Toplam on hız treni işletiyor ve parkın yakınında çok çeşitli konaklama seçenekleri sunuyor. Olanaklar arasında Alton Towers Su Parkı, konferans tesisleri ve bir golf sahası bulunmaktadır. Tema parkı genellikle Mart ayının sonundan Kasım ayının başına kadar açıktır, otel ve tesislerinin çoğu yıl boyunca açıktır. Tema parkı, daha sessiz aylarda, hafta ortasında ara sıra kapalıdır. Alton Towers Scarefest (parkın Cadılar Bayramı etkinliği) ve sezonun son üç gününde sezon sonu havai fişek gösterisi dahil olmak üzere yıl boyunca özel etkinlikler düzenlenir.


Shanghai Disneyland Resort (Şangay, Çin)

Parkın ana cazibe merkezi “Karayip Korsanları” dır. Parkın ana cazibe merkezi, sizi doğrudan Kaptan Jack Sparrow ile korsan hazinesi mücadelesine getiren “Karayip Korsanları: Batık Hazine Savaşı” dır! Bir diğer kaçırılmayacak cazibe ise “TRON Lightcycle: Power Run”. İki temalı otel, eğlence tesisleri, bir göl ve ilgili park ve ulaşım merkezleriyle tam bir eğlence bölgesi. Pudong’da 390 hektar (963 dönüm) veya Hong Kong Disneyland’in yaklaşık üç katı büyüklüğünde bir alanı kaplar. Walt Disney, tesisin% 43’üne sahiptir ve kalan% 57, Şanghay hükümetine ait üç şirketin ortak girişimi olan Shanghai Shendi Group’a aittir. Dünyadaki diğer çoğu Disney parkı gibi, park da yeni oluşturulmuş tema alanlarına sahip. Parkın amaçlarından biri de Disney hikayeleri ve karakterlerinin Çinli konuklar için özel olarak tasarlanmış cazibe merkezleriyle birleşimidir. Parkın merkezinde Enchanted Storybook Castle adlı etkileşimli bir kale yer almaktadır. Diğer büyük ölçekli eğlence mekanları da yanında yer alıyor. Tema alanları arasında Adventure Isle, Gardens of Imagination, Mickey Avenue, Tomorrowland, Treasure Cove ve Fantasyland bulunmaktadır. Ek tema parkı olan Toy Story Land’in eklenmesiyle parkta yedi tema parkı bulunuyor. 2019’da Disney, Zootopia (2016) filminden esinlenen yeni bir bölge olan City of Zootopia’yı duyurdu.

Ferrari World (Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri)

Ferrari World Abu Dhabi, “Orta Doğu’nun en çok turist çeken yeri” seçildi Parkın temel taşı 3 Kasım 2007’de atıldı. Parkın geliştirilmesi üç yıl sürdü ve 4 Kasım 2010’da resmi olarak halka açıldı. Ferrari World Abu Dhabi 86.000 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Ferrari World Abu Dhabi, 2015 ve 2016 Dünya Seyahat Ödülleri’nde “Orta Doğu Turist Cazibesi” seçildi. 2017 ve 2018’de Ferrari World Abu Dhabi, Dünya Seyahat Ödülleri’nde “Orta Doğu’nun Önde Gelen Tema Parkı” seçildi. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki Rekreasyon ve Cazibe Konseyi (MENALAC) tarafından Orta Doğu’daki en iyi tema parkı, ayrıca 2017’de Trip Advisor mükemmellik sertifikasını aldı. Altı Bayrak (Teksas, ABD)Six Flags’in çeşitli tema parkları ve su parkları vardır. Six Flags, dünyadaki diğer eğlence parkı şirketlerinden daha fazla tema parkına ve su parkına sahiptir ve dünyadaki en büyük yedinci hisseye sahiptir. Şirket, Kuzey Amerika’da tema parkları, eğlence parkları, su parkları ve bir aile eğlence merkezi dahil olmak üzere 27 tesis işletmektedir. 2019’da Six Flags mülkleri 32.8 milyon ziyaretçi aldı.
Six Flags 1960’larda kuruldu ve ilk mülk olan Six Flags Over Texas’ın adını aldı. Şirketin Midtown Manhattan’da bir kurumsal ofisi vardır ve genel merkezi Teksas, Arlington’dadır.

Portaventura Parkı (Barselona, ​​İspanya)
Portaventura Park, Avrupa’nın en büyük tema parklarından biridir. İşte bir su parkı, her biri 500’ün üzerinde odası olan dört yıldızlı oteller. Eğlence parkı altı bölüme ayrılmıştır. her alan belirli bir temaya göre düzenlenmiştir: Akdeniz, Çin, Meksika, Vahşi Batı, Polinezya ve Susam Sokağı.2 Mayıs 1995’te halka açıldı.

Universal Studios Orlando (Florida, ABD)
Universal Orlando, 21’de yıllık 2017 milyon katılımla dünyanın en çok ziyaret edilen tatil beldelerinden biridir. Universal Orlando, özellikle tesis ile Walt Disney World arasındaki rekabet nedeniyle, Universal Parks & Resorts’un ikonik tatil beldesidir. sadece 25 mil uzakta.Eğlence parkı iki tema parkından oluşuyor birçok film karakteri keşfedeceksiniz.

Disneyland (Paris, Fransa)

Disneyland, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen eğlence parklarından biridir. İki parka ayrılmış büyük bir park: DisneyLand Park ve Walt Disney, hem muhteşem hem de çocuklar ve yetişkinler için uygun. Eğlence parkına Paris’ten trenle sadece 30 dakikada ulaşılabilir. Disneyland Paris, eski adıyla Euro Disney Resort, Fransa’nın Chessy kentinde bir eğlence beldesidir. Disneyland Paris, eski adıyla Euro Disney Resort, Paris’in merkezinin 32 km doğusunda yer alan Fransa’nın Chessy kentinde bulunan bir eğlence beldesidir. İki tema parkı, birçok otel, Disney Doğa Tatil Köyleri, bir alışveriş kompleksi, restoranlar ve eğlence mekanları, bir golf sahası, çeşitli rekreasyon alanları ve küçükler için alanlar içermektedir. Disneyland Park, tesisle birlikte 12 Nisan 1992’de açılan tesisin orijinal tema parkıdır.
İkinci bir tema parkı olan Walt Disney Studios Park, orijinal parktan 2002 yıl sonra 10’de açıldı. Disneyland Paris, 25’de 2017. yılını kutladı. Açıldıktan sonraki 25 yıl içinde 320 milyon kişi Disneyland Paris’i ziyaret ederek onu Avrupa’nın en çok ziyaret edilen tema parkı haline getirdi. Paris Resort, 1983’te Tokyo Disney Resort’un açılmasından bu yana Amerika Birleşik Devletleri dışında açılan ikinci Disney parkıdır ve Amerika Birleşik Devletleri dışında açılan en büyük Disney beldesidir. Disneyland Paris, tamamen Walt Disney Company’ye ait olan Amerika Birleşik Devletleri dışındaki tek Disney tatil beldesidir.

Legoland (Stuttgart, Almanya)

Legoland Deutschland, LEGO Group tarafından 17 Mayıs 2002’de Günzburg’da açıldı. Legoland Deutschland, LEGO Group tarafından planlanandan dokuz ay önce 17 Mayıs 2002’de Günzburg’da açıldı. Park, faaliyete geçtiği ilk yıl 1.35 milyon ziyaretçiyi ağırladı. 2005 yılında, dört Legoland parkı 375 milyon € ‘luk bir anlaşma ile Merlin Entertainments’a satıldı. Genellikle dördüncü Legoland parkı açıldı ve Sierksdorf’taki eski bir tema parkı (şimdi Hansa-Park) olan Almanya’daki ilk park, Legoland markasını 1973’ten 1976’ya kadar Lego Group’un lisansı altında kullandı. Parkın tüm aydınlatması Legoland California Resort için aydınlatmayı tasarlayan Gallegos Lighting Design tarafından, parkın ses ve video prodüksiyonu Edward Technologies Inc. tarafından yapılmıştır. Parkta Lego keşif merkezleri, hız trenleri, su aktiviteleri ve gösteriler bulunmaktadır. 2002’de açıldığında, 40 cazibe merkezi, 7 tema parkı içeriyordu ve 50 milyon Lego tuğlasından yapılmıştı. 10 yıl sonra, park 50 cazibe merkezi ve 55 milyon Lego tuğlasıyla sekiz alana yayıldı. Legoland Deutschland, Münih’teki Allianz Arena’yı temsil eden ve 1.5 metre genişliğinde ve 5 metre yüksekliğinde 1 ton ağırlığındaki dünyanın en büyük Lego binasına ev sahipliği yapıyor.

Isla Mágica (Sevilla, İspanya)

Sevilla’daki Expo 92 uluslararası sergisinin eski arazisine inşa edilen tema parkı. 1997’den beri açık ve o zamandan beri turistlerin tercihlerinin başında geliyor ve her yıl yüzbinlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Parkta altı tema alanı ve Agua Mágica 2 adında bir su alanı bulunuyor. Açılışı sırasında, normalde şehir merkezlerinden uzakta bulundukları için dünyadaki ilk kentsel tema parkıydı. 2014 yılında açılan Agua Mágica bölgesinde yapay bir plaj, dalga havuzu, kaydıraklar, aileler ve çocuklar için havuzlar, çocuklar için kaydıraklar ve bir nehir bulunmaktadır. 2017 yılında çelik halatla çevrili havuz, çocuk oyun alanı ve oturma alanı eklenmiştir.

Wurstelprater (Viyana, Avusturya)

Park, İmparator II. Joseph’in 1766’da parka halkın girmesine izin verdiği İmparatorluk dönemine kadar uzanıyor. Prater o zamana kadar imparatorluk avlanma yeri olarak hizmet vermişti. Kısa süre sonra ilk atıştırmalık büfeleri, tezgahları ve bowling salonları açıldı ve böylece Wurstelprater doğdu. En ünlü cazibe, Wiener Riesenrad tekerleğidir. Parkta atlı karıncalar, hız trenleri, atış galerileri, hayalet trenler, bir Madame Tussauds balmumu müzesi ve çok daha fazlası var. Parkta yürüyüşlere ek olarak çeşitli geleneksel Viyana geleneksel restoranları (Schweizerhaus ve Walfisch gibi) ve hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Parkın maskotu, Wiener Riesenrad’ın yanında duran Çinli bir adamın 9 metre boyunda bir heykeli olan Calafati’dir.

Europa Park (Rust, Almanya)

Europa-Park, Almanya’nın en büyük tema parkıdır Europa-Park, Disneyland Paris’ten sonra Almanya’daki en büyük tema parkı ve Avrupa’nın ikinci en popüler tema parkıdır. Europa-Park, Almanya’nın güneybatısındaki Rust’ta, Freiburg im Breisgau ile Strasbourg (Fransa’da) arasında yer almaktadır. Park, 13 lunapark trenine ev sahipliği yapıyor, en eskisi 1984’te açılan Alpenexpress Enzian, bir elmas madeninde hızlanan bir elektrikli coaster. Europa-Park, çok büyük kapasiteli sıradağlara ve ilgi çekici yerlere sahiptir, bu da parkın günde yaklaşık 60.000 misafir ağırlayabileceği anlamına gelir. Park 5.75’da 2019 milyon ziyaretçiye sahipti. Aynı zamanda Euro Dans Festivali’nin de yapıldığı yer.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.