Dünyanın İlk Futbol Kulübü ( Sheffield )

 

Dünya üzerinde oynanan en eski oyunlardan biridir futboldur. Tarihçiler Çin’den Peru’ya kadar neredeyse tüm toplumlarda futbola yakın top oyunlarının oynadığını belirtiyor. Söz konusu futbola benzer bu oyunların geçmişi ise milattan öncelere dayanıyor. Modern anlamda futbol ise 1800’lü yıllarda İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Bu nedende İngiltere için ‘Futbolun Beşiği’ tabiri kullanılır.

1848 yılında Cambridge Üniversitesi’nde oluşturulan Cambridge kuralları ise futbolun ilk yazılı belgesidir.
1857 yılında kurulduAda’da futbolla ilgili yazılı metinlerin geçmişinin bu kadar eskiye dayanıyor olması, dünya üzerinde kurulan ilk kulübün de İngiltere’de olmasını doğal kılıyor. Dünya üzerinde kurulan ilk kulüp İngiltere’de 1857 yılında oluşturuldu. Aslında İngiliz futbolunu yakından takip eden herkes söz konusu kulübü tanıyor.

1857 yılında kurulan ve şu anda 160 yaşında olan Sheffield dünya üzerinde kurulan ilk futbol kulübüdür. Harrow okulu mensubu Natheniel Creswick ve William Prest 24 Ekim 1857’de Kuzey İngiltere’nin Sheffield şehrinde Sheffield Football Club’ı kurdu. O yıllarda başka bir kulüp olmadığı ve futbolun kuralları netleşmediği için kulüp kurucuları ‘Sheffield Kuralları’ altında bu top oyunu için kurallar belirledi.

1861 yılında Sheffield FC ile Hallam FC arasında oynanan mücadele ise tarihin ilk derbisi olarak kayıtlara geçmiştir. Sheffield FC günümüzde ise İngiltere Kuzey Bölgesi Güney Ligi’nde mücadele ediyor.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.