Emerald (Zümrüt ) Taşı Özellikleri


Zümrüt, efsanelerde ve mitolojilerde geniş yer bulur. Elmas, yakut ve safir ile birlikte dünyanın dört değerli taşından biridir. Yeşil rengi ile dikkat çeken Smaragd’ın yağmur taşı olarak kabul edildiği bilinmektedir. Yüzyıllar boyunca değerli taş olarak kullanılan taşın tarihi M.Ö. 1650’lerden, Mısır’ın zümrüt madenlerinden geliyor. Tüm doğal taş gereksinimleriniz için; Aynı iyi çalışma, yüksek bakım ve mükemmel kalite ile mağazamız beklentilerinizi mükemmel bir şekilde karşılamaktadır. Zümrüt nedir? Smaragd, berilin mineral türlerinden biridir. Bu yarı saydam dokulu mücevher, taç mücevherlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Smaragdi’ye “Smaragd” da denir. Aşkın, duyarlılığın ve sadakatin taşı olarak kabul edilen zümrüt, ilişkilerde uyumun sembolü olarak kabul edilir. “Sezgi Taşı” olarak da anılan Zümrüt, mitolojik inanışlara göre aşk ve güzellik tanrıçası Venüs’ün taşıdır.

Zümrüt Taşı Özellikleri
 
Işığı kırma ve yansıtma gücü düşüktür. Kristal berraklığında zümrüt çok sert bir metaldir. Sertlik değeri 8 olarak belirlenmiştir. Mısırlılar zümrüt taşını hamile kadınlarda düşükleri önlemek için kullanmışlardır. Perulular, yararlı güçleri nedeniyle zümrüdü ulusal taşları olarak görüyorlar. Yeşilin farklı tonlarını içerebilir. En değerli tonu Grass Green’dir. Bu renk “zümrüt yeşili” olarak bilinir. Benekli ve çatlak zümrütler, kusursuz olanlardan daha az değerlidir. Ölümsüzlüğün, bilgeliğin, aşkın simgesidir. Aynı zamanda sevgiyi ve doğurganlığı temsil eder. Bazı kültürlerde bu taş, 55. evlilik yıldönümü için geleneksel hediyelerden biri olarak kabul edilir. Zümrüt, pırlanta gibi farklı kesim stillerine sahiptir. Ama en popüler olanı, adını alan kesim tarzı olan “Zümrüt” kesimdir. Eşit değerde farklı taşlardan daha az parlar. En değerli zümrütler Kolombiya bölgesinde çıkarılır. Burada zümrütler pirit ve kalsitli damarlarda oluşur. Saf Zümrüt nadiren görülür. Zümrüt kristalleri genellikle küçük benekler ve diğer minerallerin taşıyıcılarını içerir. Sentetik zümrütler de üretilmektedir. Gerçek zümrütlerden daha düşük bir kırılma indeksine ve özgül ağırlığa sahiptirler. Özgül ağırlık (yani yoğunluk oranı) 2,68 – 2,73’tür. Kimyasal formülü Be3 Al2 SiO6 ve kimyasal grubu oksitler olarak tanımlanabilir. 
Zümrüt’ı Nerede Bulabilirim
Bu taşın sıklıkla çıkarıldığı bölgeler şunlardır: Afrika, Pakistan, Brezilya, Avustralya, Zambiya, Kolombiya, ABD, Mısır, Hindistan, 
Zümrüt Çakra Nedir
Bu taşın dördüncü kalp çakrasında çalıştığına inanılır. Bu çakra iki sandığın ortasında yer alır. Ruhumuzun ve sevgimizin merkezi olduğuna inanılır. 
Hangi Burcun Taşı 
 Koç, İkizler ve Boğa uyumlu zümrüt burçlar olarak ifade edilebilir. Elbette bu, diğer burçların Smaragd kullanımına karşı olmadığı anlamına gelmez. Herkes bir şekilde bu mücevherden yararlanabilir. Ancak burcuna uygun bir taş kullanmak istediğiniz faydayı daha kısa sürede elde etmenize yardımcı olabilir. 

Zümrüt Taşı Ne İşe Yarar
 Doğal taşların belirli frekansları vardır ve farklı frekanslar yayarlar. Bu nedenle her doğal taşın fiziksel ve ruhsal faydaları olduğu kabul edilmektedir. Mutluluk ve huzur getirdiği söylenen zümrüt, zenginlik ve bereket getirir. Bunun dışında Zümrüt’ün faydaları şu şekildedir: 
Zümrüt’ün Fiziksel Faydaları
Akciğer, böbrek, kalp, sinir sistemi ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenmektedir. Kalp hastalıklarının tedavisinde etkili olduğuna inanılmaktadır. ‘İç organların sağlığını destekler.’ bir söylenti var Vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirdiği rivayet edilir. Bazıları zümrüt taşının fiziksel faydaları arasında yılan sokmalarına iyi gelmesinden bahsetmiştir. Göz hastalıklarına karşı koruduğu ve görüşü iyileştirdiği söylenmektedir. 
Zümrüt Taşının Zihinsel ve Manevi Faydaları
Bazıları evlilik, akrabalık ve dostluk bağlarını güçlendirdiğini iddia eder. Bu doğrultuda Zümrüt taşının zayıflamış hatta kopmuş ilişkileri kurtardığı, yapıcı ve destekleyici bir rol üstlendiği söylenmektedir. Bağlılığı arttırdığı söylenir. Negatif enerjileri nötralize ettiğine inanılır. Kişinin duygularını ve ihtiyaçlarını net bir şekilde anlamasına yardımcı olduğu söylenir. Mutsuzluktan ve kötü şanstan koruduğuna inanılır. Memnuniyet ve tatmin duygularını arttırdığına inanılır. Yetersizlik ve değersizlik duygusunu giderdiğine, hayata neşe ve şükran getirdiğine inanılır. Yaydığı yeşil ışık nedeniyle beyni rahatlattığına ve psikolojik rahatlama sağladığına inanılır. Zümrüt taşının faydaları arasında zayıflamış kalp çakrasını dengelediği ve enerji blokajlarını kaldırdığı da söylenir. Bunun yanında zümrüt şu avantajlara sahiptir: konuşma gücünü arttırır. Kişinin içindeki saflığı korur. İş hayatında başarıyı teşvik eder. Edebiyata ve sanata ilham verir. Büyülere karşı korur. Duygusal travmayı, kafa karışıklığını ve kafa karıştıran düşünceleri ortadan kaldırır. Gözlem ve anlama gücünü artırır. Size başkalarını ve kendinizi koşulsuz sevme fırsatı verir. Bu öğrenmeyi kolaylaştırır. Huzur ve sabır verir. Beden, zihin ve ruh için bir tonik görevi gören bu taş, kişiyi arındırır. Güçlü bir duygusal dengeleyicidir. 
Zümrüt taşı nasıl temizlenir

Zümrütlerin içinde birikmiş olan zararlı enerjilerden arındırılması, taşı sorunsuz kullanabilmeniz için çok önemlidir. Aksi takdirde Zümrüt alırken mide bulantısı, baş dönmesi veya baş ağrısı gibi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. taşın enerjisini temizlemek için kullanabileceğiniz yöntemler şunlardır: 
akan suyun altında yıkayabilirsiniz, onu toprağa gömüp bir gece bırakabilirsiniz,  tütsü yakabilirsiniz, ya da temizleyebilirsiniz başka bir taşla tercihen bir Himalaya tuz lambası.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.