En Küçük Otomobil Peel P50

Otomobil alırken genelde geniş, konforlu ve yere sağlam basan otomobillerden yana kullanırsınız otomobil denince akla gelmeyecek bir aracı sizlere sunuyorum. Aracımız Peel P50, mikro otomobil. Meraklılarının çoktan haberdar olduğu nadir bulunan klasik model bir otomobildir.

1962-1965 yılları arasında Man Adası’nda Peel Engineering Company şirketi tarafından sınırlı sayıda üretilmiştir. Üretiminin kısa sürmesindeki nedenlerini arabanın özelliklerine bakarak tahmin edebilirsiniz.

1962-1965 yıllarında seri üretimi gerçekleştiren bu araçta 4.2 beygir gücünde 49cc hacmine sahip bir motor bulunuyordu. Araç maksimum 61 km/h hıza ulaşabiliyordu.

2010 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyanın seri üretim en küçük otomobili olarak girmeyi başardı. Mikro otomobilde 3 ileri vites fakat geri vites bulunmamaktadır. Geriye gitmek istediğinizde aracı geriye itmeniz oldukça kolay. Aracın ağırlığı 59 kilogramdır.

Bu kadar küçük araçta kendine ait bir bagajının olmasını beklenilmez ancak o yıllarda aracın arkasına takılan ve bagaj olarak kullanabileceğiniz bir aparatı satın alabiliyordunuz. Şu sıralarda ise bu nadide mikro otomobiller müzayedelerde 120 bin dolar fiyatlara alıcı bulabiliyor.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.