En Pahalı Safir (Ademin Yıldızı)

En Pahalı Safir (Ademin Yıldızı)

 

Sri Lanka’da dünyanın en büyük safiri bulundu. Sahibi tarafından “Ademin Yıldızı” adı verildi. Uzamanlar 1.404,49 karatlık taşa yaklaşık 100 milyon dolar aralığında değer biçiyor. Gemologlar (değerli taş uzmanları) bu büyüklükte bir safirin bulunmasını hayretle karşıladılar ve bu kadar büyük bir safirin belgelenmediğini açıkladı. Değerli taşın adının açıklanmasını istemeyen sahibi, “Onu gördüğüm an satın almaya karar verdim” dedi ve safiri açık artırmada 175 milyon dolara satabileceğini söyledi.

İnanılmaz büyüklükte olan ve “Ademin Yıldızı” olarak isim verilen bu safir, Sri Lanka’nın taşlar şehri olarak bilinen, güneyindeki Ratnapura kentinde çıkarıldı. Ülkedeki bir inanışa göre, Hz. Adem, cennet bahçesi’nden gönderildiğinde Sri Lanka’ya geldi ve Adem’in zirvesi olarak bilinen dağın eteklerinde yaşamaya başladı. Safir, denge taşı olarak bilinen değerli taşlardandır. Göz kamaştırıcı görünümü yüzyıllardır insanları kendisine hayran bırakmıştır. Safir (gökyakut) olarak bilinir.

 Mükemmel bir renk, sertlik, dayanıklılık ve parlaklık içerdiği için göz kamaştırıcı özellikleri vardır. Safir, yıllar boyunca sadece mavi renkli olarak kabul edildi; ancak safir birçok renkte oluşabilir. Safir ile yakut aynı mineralden elde edilir ve birbirine çok yakın özellikleri vardır. Yakutu ayıran tek farklılık, kırmızı ve tonlarındaki renklerdir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.