Fregat Kuşunun İlginç Özellikleri


Fregat kuşları Fregatidae familyasında sınıflandırılırlar. Fregatların yşayan beş türü bulunur. Yaşamak için genellikle deniz kıyısını ve mümkün mertebe küçük ve ıssız adaları tercih ederler. Yuva kurmak için alçak ağaçların tepesini, çalılıkları ve kimi zaman da yerdeki kayaların üzerini tercih ederler. Yuvalarını yaparken bireysel çalışmazlar. Koloni halinde yuva kurarlar. Bu anlamda sosyal oldukları söylenebilir.

Fregat kuşlarının en dikkat çekici özellikleri şüphesiz ki görünümleridir. Tüm türlere ait tüylerdeki temel renk siyahtır. Ton olarak ise maviye ya da yeşile çalan siyah göze çarpar. Dişilerde ve yavru kuşlarda karnın altındaki tüyler beyaz renklidir. Aynı şekilde kafa da beyazdır. Fregat kuşlarının erkeklerinde boğaz kısmında parlak mı parlak bir kırmızı kese bulunur. Bu keseyi şişirdiklerinde ise ortaya o masalsı bir görüntü çıkar.

 
Peki erkekler ne amaçla ve hangi durumlarda bu kıpkırmızı keseyi şişirirler? Burada devreye dişi kuşlar girer. Erkek Fregat’ların, sahip oldukları tuhaf ve gerçeküstü görünen kırmızı keselerini şişirmelerine sebep olabilecek iki ihtimal olduğu düşünülür. Bunlardan ilki, kendilerini dişilerine beğendirme arzusudur. Kırmızı keseler burada “erkeklik süsü” olarak işlev görür. Erkekler kırmızı keselerini şişirdiklerinde kendilerini daha güzel ve çekici hissederler. Böylece dişilerinin karşısında şanslarının arttığına inanırlar. İkinci ihtimal ise erkek Fregat kuşlarının keselerini, rakip erkeklere karşı bir silah olarak kullanıyor olmalarıdır. Burada yine temel mesele dişi kuşlardır. Zira erkekler etraflarında rakip erkek kuş istemezler. Var olan erkekleri ise koca bir balon gibi şişirdikleri kırmızı keseleriyle ürkütüp kaçırmayı hedeflerler. Amaç; dişilerin ilk ve tek tercihi olmaktır. Neticede erkek Fregat kuşlarının başlarıyla gövdeleri arasında bulunan kırmızı keselerini şişirdikleri dönem elbette üreme mevsimi olmaktadır.

Kırmızı keselerden sonra Fregat kuşlarının diğer bir etkileyici özelliği ise uçma konusundaki profesyonel ehliyetleridir. 230 cm’ye kadar varan geniş kanat açıklıkları sayesinde havada saatlerce, günlerce, hatta haftalarca kalabilirler. Gökyüzünde huşu içinde geçen ve ardı ardına güneşin doğuşuna ve batışına yakından şahitliğin mümkün olduğu uzun gün ve geceler… Bir Fregat kuşu her yirmi dört saatlik uçuşun ortalama 42 dakikasını ise uykuda geçirir. Müthiş bir performans değil mi?

Uzmanlar, etkileyici uçma yeteneklerine rağmen Fregat kuşlarının karadan en fazla 120 kilometre kadar uzaklaşabildiklerini belirtirler. Muhtemelen güvenli sınırlarda kalma içgüdülerine bağlı olarak daha ileriye gitmezler.

Gerek benzersiz görünümleri gerekse dudak uçuklatıcı uçma becerileriyle dikkat çeken Fregat kuşlarıyla ilgili diğer bazı özellikler ise şu şekildedir:
Fregat kuşları tüm diğer kuşlar arasında, vücut kütlelerine oranla en geniş kanat alanına sahiptirler. Buna karşın bacakları ve ayakları son derece küçüktür.
Dişi Fregat kuşları her üreme döneminde sadece tek bir yumurta yumurtlar. Ve ancak iki yılda bir ürerler.
Fregat kuşları ebeveynlik vazifelerini de ziyadesiyle yerine getirir. Tüm diğer kuş türleri arasında yavrularına en uzun süre bakan kuşlar olma özelliği taşırlar.
Balıkçı kuşların en büyük düşmanıdırlar.
Fregat kuşlarıyla ilgili son ilginç bilgi ise Büyük Okyanus dolaylarından geliyor. Dünyanın bazı bölgelerinde hala haberleşme amacıyla posta güvercinleri olarak yetiştirilen kuş türleri olduğunu biliyorsunuzdur.  Fregat kuşları söz konusu mesleği hakkıyla yerine getirebilen kuş türleri arasında yer alıyor. Büyük Okyanus’ta yer alan bazı adalar arasındaki iletişim Fregat kuşlarından soruluyor. Bu kuşlar uzun yıllardan beri adalar arası haberleşme işlerinde kullanılıyor.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.