Gentiyan Bitkisi

Gentiyan bitkisi (Gentiana lutea L.), Alpler ve Himalaya Dağları bölgelerine özgü Gentianaceae bitki ailesine ait acı bir türdür. Bitkisel ilaçlarda, özellikle mide rahatsızlıklarının, karaciğer hastalıklarının tedavisinde ve sindirime yardımcı olmak için çok uzun bir geçmişe sahiptir. Bugün, en çok Avrupa, Çin ve Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Gentiyan ismi ne anlama geliyor? Bitkinin Gentius adlı Illyrian kralı adını aldığı söylenir ( llyria , M.Ö. 160 yılında Romalılar tarafından fethedilen Balkan Yarımadası’nın batı kesiminde bir bölgedir). Kayıtlar, Gentius’un bitkinin tıbbi özelliklerini ilk keşfeden ve iyileştirici tonikler yapmak için kullandığını göstermektedir.

Gentiyan Bitkisinin İyi Geldiği Bazı Rahatsızlıklar:

Karaciğer hasarı
İştah, ishal, gaz, şişkinlik, mide ekşimesi ve mide bulantısı gibi mide ve sindirim problemleri
Migren
Sinüs enfeksiyonları
Adet ağrıları
Kronik yorgunluk ve zayıflık
Egzema
Yüksek tansiyon
Parazitler
Sedef hastalığı
Saç kaybı
Sarılık
Gut
Hepatit
Candida
Gıda alerjileri ve intoleransları
Zayıf bebek büyümesi ve gelişimi

Sindirim, Karaciğer ve Safra Kesesi Fonksiyonunu Geliştirmeye Yardımcı Olur

Yüzyıllar önce olduğu gibi bu bitkiler hala sindirim sistemi sorunlarına karşı kullanılmaktadır. Gentiyan bitkisi, tükürük, safra ve enzim atılımı üzerindeki etkileri nedeniyle geleneksel olarak “gastrik uyarıcı” olarak kullanılır. İnce bağırsaklardaki enzimlerin salgılanmasını uyarabildiği ve gastrik sekresyonunu artırabileceğine dair bazı kanıtlar vardır, bu da gıdaları parçalamayı ve besin maddelerini emmeyi kolaylaştırır. Sindirim için gentiyan bitkisinin bazı yararları şunlardır:
İştah kaybını azaltmak
Mide bulantısı ve mide ekşimesini azaltmak, ishali önlemek
Ağız zarlarını ve tat alma tomurcuklarını uyararak tükürük üretimini iyileştirmek
Gastrik sıvıların ve safra salgısının üretilmesine yardımcı olmak
Karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarını desteklemek

Oksidatif Stres ve Kronik Hastalıklarla Mücadeleye Yardımcı Olur

Diğer yoğun besleyici özelliklere sahip bitkilerde olduğu gibi, gentiyan bitkisi de hücrelerin serbest radikal hasarından (oksidatif stres olarak da adlandırılır) korunmasına yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Aktif bileşikleri enfeksiyonlara karşı koruma sağlamak ve arterlere ve daha küçük kan damarlarına olan zararı azaltmak için de yararlıdır. Ayrıca secoiridoidal, ridoid glikozitler, gentiopicroside, xanthones, polyphenols ve flavone gibi bileşenlerin, anti-inflamatuar ve anti-tümör etkileri nedeniyle kansere karşı korunmaya yardımcı olabileceğine dair bazı ön kanıtlar da vardır.

Düşük Enflamasyona ve Ağrıya Yardımcı Olabilir

KBu bitki içinde bulunan aktif bileşiklerin, iltihapla savaştığı ve rahatsızlığı azaltmak için beyindeki ağrı yollarını olumlu bir şekilde modüle ettiği gösterilmiştir. Ayrıca eklem ağrısı, yorgunluk ve güçsüzlüğe yol açabilen antikorları ve otoimmün reaksiyonları azaltmaya yardımcı olabilir. Gentiyan bitkisi ayrıca kan damarlarını genişletebilir ve dolaşımın iyileştirilmesine yardımcı olarak iyileşmeyi kolaylaştırır. Bu yüzden bazen migren, adet ağrıları, mide ağrıları, kas spazmları ve daha fazlasını tedavi etmek için kullanılır. Ek olarak, eritrisin olarak adlandırılan bir gentiyan bileşiğinin, spazmları ve krampları azaltarak, sakinleştirici ve kas gevşetici etkileri olduğu gösterilmiştir. Ayrıca yüksek tansiyonu düşürmeye ve ağrı ya da strese yanıt olarak kalp hızını yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Yaraların ve Enfeksiyonların Tedavisine Yardımcı Olur (Sinüs Enfeksiyonları Dahil)

Gentiyan çeşitli yara ve mantar enfeksiyonlarının tedavisinde cilde uygulanır. Zararlı bakterileri öldürdüğü ve yaralara veya hasarlı dokulara kan akışını iyileştirdiği gösterilmiştir. Bir dizi çalışma, antimikrobiral ve antifungal özelliklere sahip olduğunu bulmuştur. Gentiyan, sinüs enfeksiyonu semptomlarının (sinüzit) tedavisine yardımcı olduğunu gösteren, Sinupret adlı bir formülde diğer bağışıklık sistemini güçlendiren otlar ( mürver / elderflower , verbena ve kuzukulağı dahil ) ile birleştirilir.
Bu bitkideki bileşikler ayrıca, leptospira, Pseudomonas aeruginosa, proteinusbacillus vulgaris ve Salmonella typhi gibi başka enfeksiyonlara neden olabilecek bakterileri inhibe etmeye de yardımcı olabilir.

Sinir Sistemini Destekler

Gentiyan, kas gerginliğini rahatlatmaya ve doğal bir yatıştırıcı olarak hareket etmeye yardımcı olarak merkezi sinir sistemine fayda sağlar, aynı zamanda zihin yorgunluğuna da yardımcı olur. Hayvan çalışmalarında, gentiopicroside, swertiamarine ve sweroside dahil olmak üzere, gentiyanda bulunan secoiridoid bileşiklerin artan dayanıklılık ve daha az kas yorgunluğuna yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Gentiyan bitkisinin sinir sistemini desteklemek için kombine olarak kullanabileceği bir başka bitki, asırlardır yorgunluk, strese bağlı semptomlar, öksürük ve soğuk algınlığı, mide-bağırsak sorunları ve üreme sorunları tedavisinde kullanılan meyan kökü adı verilen adaptojendir. Meyan kökü aslında gentiyanın daha etkili olmasına yardımcı olabilir. Çin tıbbında genellikle öncül ilaç” olarak kullanılır, çünkü diğer bitkileri ve ilaçları en faydalı hale getirmeye yardımcı olur.

Gentiyan Bitkisinin Yan Etkileri

Gentiyan kökü bazen ülserler dahil olmak üzere mide-bağırsak rahatsızlığı olan kişilerde sindirim sistemine zarar verebilir. Gentiyan bitkisinin kökünü almak da kan basıncını azaltabilir ve kan şekerini (glukoz) etkileyebilir, potansiyel olarak zayıflık ve bayılmalara yol açabilir, bu nedenle kan ve tansiyonu kontrol altına almak için ilaç almanız durumunda bir doktorla konuşmanız önerilir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.