Gündöndü Çiçeği


Ayçiçeğinin sağlıklı büyüyüp, gelişme gösterebilmesi için verimli toprak ve bol güneşe ihtiyacı vardır. Bu şartlar sağlandıktan sonra, ayçiçeği ekerken hayal gücünüzü serbest bırakabilirsiniz. Kısa boylu ayçiçeklerini saksılara ekin ve kendi bahçenizi yaratın. Yeterli yeriniz varsa neden bir yol boyunca ayçiçeği dikmeyi denemiyorsunuz? Ya da yaz aylarında daha fazla verim alabilmek için bahçenize bloklar halinde ayçiçeği ekebilirsiniz.

Ayçiçeği toprak seçimi yapmaz. Ancak iyi beslenmiş su seviyesi fazla olmayan topraklarda yetişmeyi çok severler. Bu çiçek için sulama çok önemlidir. Baş kısmına ve saplarını ıslatmadığınızdan emin olarak sadece toprağa su vermelisiniz. Fide halinde olan ayçiçeklerine haftada bir kez su verebilirsiniz. Fazla su vermek köklerini çürütebilir.

Ayçiçekleri, genel olarak gıda için yetiştirilir ve her çiçeği yaklaşık 1000 tohum üretebilir. Bu tohumlar, çeşitli şekillerde kullanılır. Bu ayçiçekleri tohumdan çok hızlı büyür ve sap başlarında birçok çiçeğe sahip olabilir. Yaprakları yabani otlara benzer ve bazı insanlar sıradan olan bir ayçiçeğini yabani ot olarak görebilir. Büyümesi o kadar kolaydır ki siz istemeseniz bile o, gelişmeye devam eder. Bazı bahçelerde dekorasyon amaçlı olarak da yetiştirilir. Genellikle saplarının başında bir çiçek bulunur ve bu çiçek tüm taze güzelliği ile bütün bahçenizi güzelleştirmeye yetecektir.

Ayçiçeğinin dünya çapında birçok anlamı vardır. Farklı kültürler; pozitiflik, güç, hayranlık hatta sadakate kadar birçok şey anlamına geldiğine inanırlar. Çin kültüründe ayçiçeğinin, iyi şans ve kalıcı mutluluk anlamına geldiği söylenir, bu yüzden genelde mezuniyet veya tören çiçeği olarak ya da yeni bir iş başlangıcında yeni iş çiçeği olarak gönderilir.

Ayçiçeği; mutluluk, iyimserlik, dürüstlük, uzun ömür, sadakat gibi birçok anlama gelmektedir. Ayçiçeğinin insanlara mutluluk getirdiği konusunda muhtemelen diğer çiçeklerden daha üstündür. Yuvarlak yüzü ve güneş ışınlarına benzeyen parlak sarı çiçekleri ile ayçiçeği, birçok insan için önemli olan kültürel ve manevi değere sahiptir.

Birçok çiçek ayçiçeği gibi görenlerin moralini yükseltemez. Parlak ve mutludurlar ve tatlı yaz güneşi kadar sıcak ve davetkardırlar. Sarı yaprakları ile ayçiçekleri, özellikle yaz aylarında benzersiz bir görünüme sahiptirler.

Yabani çiçekleri yaklaşık 1 ya da 2 metreye kadar büyüyebilir. Sert ve dik olan sapları tüylü ve yapraklıdır. Ayçiçekleri, yabani ot bitkisi olarak kabul edilir. Kökleri saçak haldedir ve çok sağlam değildir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.