Hovercraft / Hava Yastıklı Tekne

Hovercraft, hareket ettiği zeminin üstünde süzülerek ilerleyen sıra dışı bir makinedir. Hem karada hem denizde yol alabilmesi nedeniyle hiçbir coğrafi sınır tanımaz. En ücra yerlere bile  ulaşabilme yeteneğine sahiptir.

Hovercraft’ın çalışma prensibi, aracın bir hava yastığı üzerinde ilerlemesidir. Bu yüzden hava yastıklı teknede denmektedir. Normal hava basıncından daha yüksek basınçlı hava, motorlar tarafından tabana doğru püskürtülür ve aracın yerle temasının kesilmesi sağlanır. Böylelikle araç yerin biraz üstünde hareket eder. 

Günümüzde çok geniş bir yelpazede üretilmiş olduklarını görüyoruz. Büyük bir hovercraft araç, 450 yolcuyu ve 65 aracı rahatça taşırken saatte 90-100 kilometre gibi hızlara da kolaylıkla ulaşabiliyor.
Askeri alanlarda da kullanılan bu araçlar, özellikle çıkarma amacıyla kullanılmaya çok elverişli olduğundan birçok ülkenin deniz kuvvetlerinde etkin görevler alıyor. Zemine temas etmedikleri için deniz ve kara mayınlarından etkilenmeyen bu araçlar, özellikle Körfez Savaşı’nda aktif olarak yer almıştır.

Hovercraftın başlıca avantajı hızlı olması, aynı zamanda herhangi bir yola veya limana ihtiyaç duymamasıdır. Sürtünme kuvvetine maruz kalmadığı için yakıt sarfiyatı da oldukça düşüktür.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.