Huacachina Köyü


Bu küçücük kasabada yaklaşık 100 kişi yaşıyor. Huacachina olarak bilinen bu vaha Peru’da, dünyanın en kurak bölgelerinden birisinde yer alıyor. Turizm ile geçinen kasabada İnkaların torunları yaşıyor.

Karşımızda Binbir Gece Masallarından çıkmış gibi görünen bir manzara var. Burası çölün ortasında bir vaha. Aynı masallardaki gibi görünüyor: Bir gölet, etrafında bitki örtüsü ve az sayıda ev.

Filmlerde çölde susuz kalan karakterlerin genellikle bir vaha düşlediklerini görürüz. Peki size o vahanın gerçek olduğunu söylesek ne düşünürdünüz? Peru’da bulunan Huacachina köyü, filmlerdeki vahayı aratmayacak güzellikte bir yer. 115 kişilik nüfusuyla Huacachina köyünün hikayesi de bir hayli ilginç. 

Anlatılan bir efsaneye göre bir prense aşık olan genç bir prenses, prensin ani ölümünün ardından döktüğü gözyaşları bu lagünü oluşturmuş. Efsane kulağa oldukça ilginç gelse de; Haucachina yılda yüzlerce turist ağırlıyor.

Peru Devleti Ulusal Kültür Mirası Listesi’nde yer alan köyde konaklama imkanı da mevcut. Ayrıca Haucachina köyünde lagünde yüzebilir, kum sörfü yapabilir hatta kamp kurabilirsiniz.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.