İdiot Savant

Kaza geçirmiş ve bu kazada başına darbe almış biri var diyelim. (Ciddi kafa yaralanmalarında beyninin bir kısmı alınan insanlarda var). Beyin hasarı yaşamış. Bu kişinin matematiğe, resime müziğe özel bir ilgisi ve yeterli bilgisi yok. Kazadan sonra iyileşmeye başladığında ise farklı bir durum var. Müziği, renkleri, rakamları işlemleri ve bir çok şeyi farklı görmeye, duymaya aslında farklı algılamaya başlıyor. Resimlerle, boyalarla hiç arası yokken harikalar yapmaya başlıyor. Hiç çalamadığı müzik aletlerini çalmaya başlıyor, bir kaç hafta eğitimini aldığı dili ana diliniz gibi konuşuyor ya da en basit matematik işlemlerini yapamıyorken birdenbire en zor matematik sorularını hızla çözüyor diyelim. İşte yaşanılan bu duruma fransızcada ‘idiot savant’ terimi kullanılıyor. Yani “Aptal dahiler.”

İdiot savant terimi Down Syndromu’nu tanımlayan Dr.John Langdon Down, ilk olarak 1887 yılında sıradışı yetenekleri olan zihinsel sorunlara sahip kişileri tanımlamak için kullanılmıştır.

Savantların bir kısmı otistik , bir kısmı da üstte anlattığımız gibi beyin hasarına uğramış insanlardan oluşuyor. Savant sendromu bunların dışında sıra dışı zihinsel becerileri olan kişileri tanımlamaktadır. Savant sendromu olan kişinin genel zeka düzeyi ortalamanın altında olsa da bir ya da birden fazla alanda aşırı düzeyde yani zeka seviyesi belli alanlarda en üst sıralarda olabilir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.