İsmail Dümbüllü

Türk tuluat oyuncusu, 1897 yılında İstanbul’da doğdu. Sahneye ünlü tuluat sanatçısı “Kel Hasan”ın yanında, birinci dünya savaşı yıllarında çıktı. Kurduğu topluluklarla aralıksız temsiller verdi. Orta oyunu, operet ve 1946′ dan sonra da bazı filmlerde oynadı. Filmlerinde, sahnedeki başarıyı elde edemedi.

Kel Hasan’ın ölümüyle,geleneksel kavuğu devraldı. “Ayşem”, “Cebe gitti”, “Bülbül” gibi operetlerle büyük ilgi topladı. Memiş (1947), Dümbüllü macera peşinde (1947), Keloğlan (1948), filmlerinde başrol oynadı.

Kel Hasan, Abdi, Naşit gibi ünlü tiyatro oyuncularının, Kavuklu Hamdi gibi orta oyuncularının, oyun dağarcıkları yanında, kendisi de yeni tulûat oyunları getirdi. İsmail Dümbüllü, 1973′ de İstanbul’da öldü. Ölmeden evvel, geleneksel kavuğu Münir Özkul’a devretti.

Günümüzde prestij aracı olarak görülen “kavuk” Münir Özkul’dan Ferhan Şensoy’a verilmiştir.
Ferhan Şensoy’da geleneksel kavuğu Rasim Öztekin’e devretmiştir. Kavuğun hikayesi bir ustadan ötekine gittikçe bitmeyecek gibi. Ne yazık ki ustalar bir gün gidecek belki adları akıllardan silinecek ama kavuk adından söz ettirecektir. Ya da şöyle mi demeli; Kavuk sayesinde eski ustanın adından söz edilecektir.
Ustadan ustaya….

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.