İtfaiye Arabaları Neden Kırmızıdır ?

İtfaiye araçları ilk ortaya çıktıkları zamanda yollardaki araçlar için henüz çok fazla renk çeşitliliği yoktu ve büyük çoğunluğu siyah renkti. Bunca aracın içinde dikkat çekmesi ve kolayca seçilebilmesi için farklı bir renk kullanılması gerekiyordu ve en dikkat çekici renklerden olan kırmızı seçildi.

Peki neden mavi yada beyaz değil de kırmızı renk tercih edildi? Renkler kendi başına bir anlam taşımasalar da insanlar, renklere tarih boyunca süregelen ve bir alışkanlığa dönüşen bazı anlamlar yüklediler Mesala; beyaz barışın ve duruluğun rengiyken, kırmızı rengi de tehlikeyle eşleştirildi. Daha çok uyarı amacıyla kullanıldı.

Örneğin; dünya genelinde okul otobüsleri için de sarı renk tercih edilir çünkü insanların sarı renkli bir araç gördüklerinde kendi otomobillerini daha dikkatli kullanmaya başladıkları söyleniliyor. Benzer şekilde kırmızı renkli büyük araçlar da günümüzün rengarenk otomobillerle dolu yollarda dikkat çekmeyi, sürücüleri alarma geçirmeyi başarıyor. Hatta bu açık ve parlak kırmızı tonunun adı birçok ülkede “itfaiye kırmızısı” olarak anılmaktadır.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.