Kajunun Faydaları Nelerdir?

Popüler kuruyemiş olan kaju çiğ olarak ya da kavrulmuş olarak tüketilebilmektedir. Keşfi 16. Yüzyıla dayanan kaju bu tarihler sonrasında ise tüketimi tüm dünyaya hızla yayılarak devam etti. İlk olarak Brezilya ülkesinde keşfedilmiş olan kaju genellikle ise ekvator ve çevresinde yetiştirilmektedir. Kaju üretiminde günümüzde bir numarada olan ülke ise Hindistan’dır. Üretiminde tek bir meyveden bir adet kajunun çıkması kuruyemişin daha pahalı olmasına da etki eder. Kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum gibi birçok minerali de içermektedir. Kaju aynı zamanda potasyum, çinko ve sodyumda barındırmaktadır.

Kaju vitamin açısından da zengindir. B12 ve B6 vitaminlerinin yanı sıra C, A, E, K ve D vitaminlerinde kuruyemiş içinde bulunmaktadır. Lif oranı yüksek olan kaju protein açısından da zengin olması ile biliniz. Niacin, Tiamin ve riboflavin gibi bileşenlere de sahip olan kajunun 100 gramı ortalama 550 kaloridir.

Bakır ve antioksidan kaynağı olması nedeni ile kaju cilde fayda sağlarken yaşlanma etkilerinin de gecikmesi açısında da etkili olarak bilinmektedir. Bunun ile beraber çinko değerinin yüksekliği bağışıklık açısından önemlidir. K vitamini göz sağlığı açısından avantaj ele edilmesine destek sunarken doymamış yağ asitleri ise beyin sağlığı açısından olumlu etki sunar. Magnezyum açısından da zengin içeriğe sahip olan kuruyemiş bu sayede kas ve kemik sağlığının da desteklenmesinde etkili olabilmektedir.

Kaju aynı zamanda demir açısından da vücuda olumlu etki sunarak demir eksikliği nedeni ile yaşanan halsizlik için etkilidir. Zengin besin değerlerini sunan kaju vücut direncinin de artmasını sağlamaktadır.

Sağlık açısından faydaları bulunmasına karşın tüm diğer besinlerde olduğu gibi belli oranda tüketilmesi ile bu faydalardan yararlanılabilmektedir. Kaju diğer tüm kuruyemişler gibi tüketiminde belli orana yer açılması gereken atıştırmalıklar arasında yer almaktadır. Kaliteli üretim özelliğine sahip olan kaju alımına yer açabilirsiniz. Hem kendiniz hem de sevdikleriniz için sağlıklı bir atıştırmalığa yer vermeniz Çerez Pazarı ile mümkündür.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.