Karabaş Otunun Zararları Nelerdir?


Gereğinden fazla karabaş otu tüketirseniz, terleme, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi etkilerle karşılaşabilirsiniz.

Hamilelik ya da emzirme dönemlerinde ise karabaş otunu tüketmeniz tavsiye edilmez.

Ama karabaş otunu tedavi amaçlı kullanmayı düşünüyorsanız kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız. Sağlığınız için öncelikle uzmanların söylediklerine önem vermeli, günlük kullanım miktarınızı da vücudumuza uygun ölçüde kullanmaya dikkat etmeliyiz.

Karabaş Otu Yan Etkileri ve İlaç Etkileşimleri
Karabaş otu zararları konusunda yan etkiler ve ilaç etkileşimleri öne çıkmaktadır. Bu yüzden ilaç etkileşimleri konusunda karabaş otunun zararlarından korunmak adına aşağıdaki maddelerle kullanımda temkinli olunması şarttır:Benzodiazepinler (Uyku İlaçlarında Kullanılır)
Barbitüratlar (Uyku İlaçlarında Kullanılır)
Ambien (Uyku İlaçlarında Kullanılır)
Kaptopril (Tansiyon Üzerinde Etki Gösterir)
Nalapril (Tansiyon Üzerinde Etki Gösterir)
Losartan (Tansiyon Üzerinde Etki Gösterir)

Listede yer alan ilaçları kullanıyorsanız karabaş otunun zararlı etkilerinin ortaya çıkmaması adına bu ilaçlarla birlikte karabaş otunu kullanmayın. Eğer bilinçsiz bir şekilde bu ilaçlarla birlikte karabaş otunu da kullandıysanız mutlaka bir doktora başvurun.

Karabaş Otunun Zararları
Karabaş otunun yan etkileri üzerine yapılan bir araştırma, ciltte Karabaş otu yağının tekrar tekrar kullanılmasının ergenlik öncesi erkeklerde meme dokusunda büyümeye neden olan bir durum olan prepubertal jinekomastiyi tetikleyebileceğini göstermiştir.

Hamilelikte Karabaş Otu Zararları
Hamilelikte karabaş otunun zararları konusunda yeterli araştırma bulunmamaktadır. Dolayısıyla hamilelik sırasında veya emzirme döneminde Karabaş otu almanın güvenliği de doğrulanmamıştır. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, karabaş otunun yağını, çayını veya takviyelerini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Karabaş Otu Kullanımı Zararları
Ameliyat öncesi ve sonrası karabaş otu kullanımının da zararlı olabileceği düşünülmektedir. Karabaş otunun merkezi sinir sistemini yavaşlattığı düşünülürse, doktorların hastalarına ameliyattan en az 2 hafta önce Karabaş otu kullanmayı bırakmalarını tavsiye etmesi de gayet normaldir. Dilerseniz karabaşotu hakkındaki Lavanta Çayının Faydaları, Zararları ve Lavanta İçmenin Yan Etkileri başlıklı yazıyı da inceleyebilirsiniz.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.