Kartopu Karides (Beyaz İnci )

 

Beyaz inci karides nano ya da bitkili akvaryuma koyulabilecek en güzel tatlı su canlılarından biridir. Kartopu karides olarak da bilinir. Beyaz renkli ve saydam vücutludur. İsmini yumurtalarının renginden aldığı söylenir. Yumurtaları bazen inciye, bazen de kartopuna benzetilir. Neocaridina zhangjiajiensis türünden kontrollü çiftleştirmeler neticesinde elde edilmiştir.

Bakımı sakura, karbon rili ve mavi kadife karides gibi Neocaridina davidii türüne mensup karideslerle aynıdır. Hatta bu türlerle hiçbir uyum sorunu yaşamaz. Ancak kendi aralarında çiftleşecekleri, yani melez yavruların olacağı bilinmelidir. Mavi inci karides ile akrabadır. Hatta bu karideslerin nesiller boyu kontrollü çiftleştirilmesi sonucunda elde edilmiştir.

İyi bir temizlikçidir beyaz inci karides. Bitkili akvaryuma büyük fayda sağlar. Çünkü besinlerinin büyük kısmını biofilm, yosun ve bitki artıkları oluşturur. Akvaryumda hiç durmadan bu artıkların temizliği için uğraşır. Yeni kurulan akvaryumlarda genellikle yeterince yosun bulunmaz. Bu durumda bitkisel esaslı hazır yemlerle diyeti desteklenmelidir.

İnci Karides Bakımı

Beyaz inci karides otçul bir canlıdır ve hiç durmadan akvaryumdaki bitkisel artıkları yer. Yosunların, biofilmin ve bitki döküntülerinin olduğu akvaryumda haricen beslenmesine pek gerek yoktur. Ancak yeni kurulmuş akvaryumda, hazır yemle beslenmesi gerekir. 2-3 saat içinde tükenecek kadar yem vermek yeterli olur. Kabak, marul ve ıspanak gibi sebzelerle besin çeşitliliği sağlanabilir.

Oldukça barışçıl bir canlı olduğundan bakımı kolaydır. Küçük bir karides kolonisi kısa zamanda çoğalarak büyük bir temizlik ekibine dönüşür. Ancak kullanılan yemlerin, ilaçların ve bitki gübrelerinin içeriğine dikkat etmek gerekir. Bunlarda bakır ya da bakır sülfat bulunmamalıdır. Diğer akvaryum karides türleri gibi, inci karides de suda az miktarda bakırın olması halinde hayatını kaybeder.

İnci Karides Üretimi

Beyaz inci karidesin üretimi için özel bir çaba sarf etmeye gerek yoktur. Akvaryumda kendi kendine üreyecektir. Suyun sıcak olması ve bol miktarda yemin bulunması, daha hızlı üremesini sağlar.

Dişi karides erkeğe göre daha iri olur. Ayrıca yumurta kesesinden dişi olduğunu anlamak mümkündür. Yumurtalarını 30 ile 45 gün arasında taşıdıktan sonra yavrularını canlı olarak dünyaya getirir. Yavruların gözleri görünür hale geldiğinde doğuma az kalmış demektir. Doğumdan kısa süre sonra dişi karides tekrar hamile kalmaya hazır olur.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.