Katamaran ve Yelkenli Arasındaki Farklar Nelerdir?

Denize, denizciliğe ilgi duyan, tekne satın almak isteyen herkeste bazı kavramlar kafa karışıklığı yaratır. Bunların başında yelkenli ve katamaran farkı gelir. Katamaran nedir? Yelkenli ile arasındaki farklar nelerdir? Denizciliğe hangisiyle başlamalı?

Yelkenli

Gücünü rüzgardan alarak deniz üstünde yol almak üzere direklerine kalın bez gerilen gemidir. Motoryatlara göre geniştir. 40 metre genişliğindeki bir yelkenliye ortalama 10 kişi sığabilir. 40 metre ve üzeri yatlarda sahip ve konuk girişi farklıdır. Bu yatlarda bir adet büyük master cabin olmak üzere en az 4 kamara bulunmaktadır. Yelkenlide seyir esnasında diğer tekne türlerine göre denizin keyfi daha fazla çıkar.

Katamaran

Katamaran kelimesinin kökeni 17. Yüzyıla dayanır. Bu dönemde kullanılan Tamilce dilinde bağlanmış odun manasına gelen kattumaran kelimesinden türemiştir. Birbirine bağlanmış iki tekneye katamaran denir. İlk versiyonlarının Sri Lanka’dan çıktığı düşünülür. Bu ilk versiyonunda yerli balıkçılar iki kano birbirine bağlayarak stabiliteyi arttırmış, kürekle hakimiyet sağlamışlardır. Katamaranda teknenin ağırlık merkezi, paralel iki gövdenin arasındaki boşluğa denk gelir. Böylece kolay kolay alabora olmaz.

Ancak daha sonra bu versiyon deniz otobüslerine ve lüks yatlara ilham vermiştir. Bugünkü deniz otobüsleri katamaran şeklindedir. Ayrıca artık okyanus aşırı yarışlarda teknelerin yerini almaya başlamıştır.

Katamaranın sunmuş olduğu yaşam alanı yelkenli tekneye göre fazladır. İki gövdeden oluşması onu avantajlı kılar. Büyük havuzluk kısmı ile daha çok insanın bir arada olmasını sağlamaktadır.

Yelkenli ve Katamaran Karşılaştırması

Katamaran ve yelkenli arasındaki ana fark genişliktir. Katamaran iki adet yelkenli demektir. Yelkenliye göre olumsuz hava şartlarında idare etmesi zordur. Ancak katamaran ayrık gövdesi sayesinde yelkenlerini rüzgarla doldurur ve zor devrilir.

Daha büyük yelkenler taşıyabilen katamaranlar daha fazla hız yapabilirler. Bu teknelerin ince gövdeleri seyir esnasında daha az sürtünmeye maruz bırakır. Katamaranlar bir anlamda hız tekneleridir.

Yelkenli ile katamaranın karşılaştırılmasında zaman ön plana çıkan önemli dezavantaj maliyet olur. Katamaranın iki gövdeye sahip olması tek gövdeli yelkenliye göre maliyetini arttırır. Aynı nedenden dolayı katamaran daha geniş yer kaplar.

Geniş ailelerin seyahat ve seyir planları için çift gövdeli katamaranlar; kalabalık olmayan gruplar için de tek gövdeli tekneler önerilir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.