Kaudern Kardinal Balığı


Banggai olarak da bilinen kaudern kardinal balığı; ilginç vücut yapısı, gümüş renkli vücudu, vücudundaki dikine siyah çizgileri ve yüzgeçlerinde daha belirgin olan beyaz benekleri sayesinde göz alıcı güzelliğe sahiptir. Doğada çok küçük bir alanda yaşar. Doğal yaşam alanı Endonezya’nın Banggai adası ve çevresidir. Aşırı toplanması nedeniyle türü tehlikeye girmiştir. Bu nedenle vahşi hayattan alınmaması tavsiye edilir.

Bakımı çok kolay bir türdür. Akvaryuma koyulmadan önce suya alıştırılmalıdır. İlk birkaç gün saklanmayı tercih edebilir. Ancak yemek verdiğinizde saklandığı yerden çıkacaktır. Kendisini güvende hissetmesini sağlamak için saklanma noktaları oluşturun. Bunu canlı kaya ile sağlayabilirsiniz.

Yeterince büyük bir akvaryumda birden fazla kardinal balığı besleyebilirsiniz. Bunu küçük bir akvaryumda denerseniz saldırgan tavırlar görmeniz muhtemeldir, özellikle de bir çift oluştuktan sonra.

Etçil bir canlıdır kaudern kardinal balığı. Doğal ortamında kabuklularla beslenir. Beslenmesi ilk günlerde sıkıntılı olabilir. Çünkü yemleri zor beğenir. Muhtemelen pul ve pelet yemleri yemeyecektir. Donmuş ve canlı yemlerle başlayın. Daha sonra vitamin zengini pul yemler verebilirsiniz. Neyse ki akvaryumda yetiştirilen kardinal balıklarını beslemek nispeten kolaydır.

Hastalıklara karşı oldukça dirençlidir. Yine de her zamanki önlemlerin alınmasında fayda vardır. Akvaryuma yeni bir balık ekleyecekseniz, onu yaklaşık iki hafta karantinada bekletin. Bu süre sonunda bir anormallik görmüyorsanız balığınızı ana akvaryumunuza koyabilirsiniz. Hem bu sayede yem yemeye de alışmış olur. Çünkü diğer balıklarla yemek yarışına girmek zorunda kalmaz.

Erkek balık ağızda kuluçka yapar. Bu özelliği yavruların hayatta kalma ihtimalini arttırır. Üretimin zor olan kısmı bir çifte sahip olup olmadığınızı anlamaktır. Bunu anlamanın en kolay yolu balıklarınızın eşleşmesini beklemektir. 3 tane kardinal balığı alın ve ikisinin çift olmasını bekleyin. Bu durum gerçekleşirse, akvaryumunuz da küçükse, üçüncü balığı başka bir akvaryuma alın. Aksi halde ölümüne tacizlere maruz kalacaktır.

Kardinal balıklarınızın üremesini sağlayabilirseniz, erkek balığın ağzının dolu olduğunu ve yemek yemediğini görecekseniz. En çok sevdiği yemeğe bile ilgi göstermez. Yaklaşık 20 günlük kuluçka dönemi sürmektedir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.