Kekiğin Faydaları, Kekik Neye İyi Gelir?

   Dünya genelinde birçok farklı çeşidi olan kekik, insan sağlığına çok faydalı bir bitkidir.Kekik Güney Avrupa ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yemeklerde kullanılmaktadır. Kekik bitkisi çalı üzerinde yetişir ve kare sapları ile ince, odunsu köke sahiptir. Uzunluğu yaklaşık 15-30 cm olabilir. Bitki rengi açık yeşildir ve aromatik kavisli yapraklara sahiptir. Kekikin yaprakları ve çiçekleri mutfaklarda tüketilir.

   Kekik sağlığımız için gerekli olan temel mineraller ve vitaminler ile doludur. Kekik potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, manganez ve selenyum açısından zengin bir kaynaktır. Bu bitki ayrıca B-kompleks vitaminleri, beta karoten, C vitamini, A vitamini, K vitamini, E vitamini ve folik asit gibi vitaminlerin kaynağıdır.

-Kekik Yüksek Hipertansiyona İyi Geliyor: Hipertansiyon ve yüksek tansiyon gibi sağlık problemleri artık doğada yetişen bitkiler sayesinde çözüme kavuşuyor. Hipertansiyona ve yüksek tansiyona iyi gelen kekik, tansiyonunuzun dengede kalmasına yardımcı olmaktadır.

-Kolon Kanserini Kekik Kullanarak Engelleyin: Kekik, obezite ve sindirim sistemi hastalıklarına şifa olmaktadır. Aynı zamanda kolon kanserine neden olan faktörlerin de önüne geçen kekik, sindirim sisteminizi çalıştırarak vücudunuzdaki kanser risklerini en aza indirmektedir.

-Kekik Meme Kanseriyle Savaşıyor: Meme kanseri bugün her üç kadından birinin başına gelen ağır bir kanser türüdür. Bugüne kadar milyonlarca kadın meme kanseri yüzünden göğsünü kaybetmiştir. Ancak günümüzde keşfedilen ve doğada yetişen tüm bitkiler birer şifa kaynağıdır. Meme kanserine karşı savaşan bitkilerden biri de kekiktir. Meme kanseri hücrelerinin vücudunuzda yayılmasına 
tükettiğiniz kekikler engel olmaktadır.

-Maya Enfeksiyonuna Karşı Kekik Tüketin: Vajina ve ağız enfeksiyonuna neden olan ortak mantarlardan bir tanesi candia albicans’tır. Pamukçuk adı verilen bu mantara karşı kekik, içerisinde bulunan uçucu yağlar ile engel olmakta ve oluştuğu bölgeyi tedavi etmektedir.

-Cilt Sağlığınız İçin Kekik Tüketimi: Türkiyede kırsal alanlarda ve şehirde yaşayan insanlarda sıklıkla görülen cilt problemleri doktorlar tarafından ilaç tedavisiyle iyileştirilmektedir. Kekik, bitkisel ilaçların içerisinde, yemeklerde ve içeceklerde kullanıldığı zaman cilt hastalıklarının önüne geçebilmektedir. Kekiğin içeriğinde çok fazla uçucu yağ bulunduğu için özellikle egzama ve mantar gibi cilt problemlerinin önünde durabilmektedir.

-Bronşite Faydalıdır: Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelen kekik; astım, bronşit, şiddetli öksürük ve balgama iyi gelir. Bronşları rahatlatarak nefes alıp verişler rahatlar.

-Sağlıklı Saçlar İçin Kekik: Saçlara yapılan bakımların içine ezdiğiniz kekikten ekleyerek saçlarınızın daha sağlıklı olmasına ve saçların dökülmesine engel olabilirsiniz.

-Enerji Etkisi Yüksektir: Kekik tam bir enerji deposudur. Gün içinde kendinizi yorgun, halsiz veya ağrılı hissettiğinizde kekik tüketerek daha zinde bir gün geçirebilirsiniz.

-Kekik Kalp Sağlığını Koruyor: Anti-enflamatuar ve antioksidan etkisi ile vücut sağlığını koruyan kekik kalp hastalıklarına da set çekiyor.

-Kekik Mideyi Rahatlatıyor: Yemeklerle birlikte veya yemekten sonra tüketebileceğiniz kekik hazımsızlığı gideriyor, şişkinlik ve gazı alarak mideyi rahatlatıyor.

-Kekik Solunum Yollarını Açar: 1 bardak suyun içerisine 1 parça kekik ekleyip biraz bekletin ve tüketin. Göğüs ağrıları, şiddetli gelen öksürük ve solunum yolları rahatsızlıklarına iyi gelir.

-Uykusuzluğa İyi Gelir: Sinir sisteminin olumlu etkilenmesini sağlayan kekiği tüketerek stresten kaynaklı uykusuzluklarınızı giderebilirsiniz. Kekik bünyeyi rahatlatarak sinirlerinizi hafifletir.

-Sağlıklı Kemikler İçin Kekik Tüketin: Kahvaltıların yanında veya gün içinde tüketebileceğiniz kekik demir eksikliğinin giderilmesine destek veriyor. Akdeniz anemisi, bağışıklık sisteminin zayıf olması ve yorgunluk hissi kekik tüketilerek giderilebilir. K vitamini deposu olan kekik kemiklerin güçlenmesini sağlayarak iskelet sistemini kuvvetlendiriyor.

-Unutkanlığı Gideriyor: Kekik beyin hücrelerini koruyan ve sağlıklı olmasını sağlayan bir bitkidir. -Kekik tüketerek yaşlılığa bağlı unutkanlık hastalığı riskini azaltabilirsiniz.

-Kekik Besin Deposudur: İçeriğinde demir, potasyum, antioksidan ve manganez barındıran kekik kan akışını hızlandırarak sağlıklı kan hücreleri sağlar. Vücudu genel anlamda sağlıklı tutar.

-Kekiğin Gözlere Faydaları: A vitamini içeriği ile göz sağlığını korur ve görme duyusunu arttırır.

Kekiğin Diğer Faydaları


-Kekik, bronşit hastalığına şifa kaynağıdır.
-Saçlarınızın kırılmasını engellemek ve güçlenmesini sağlamak için kekik tüketin.
-Kekik kalp ve damar dostudur.
-Solunum yollarının açılmasını sağlayan şifalı bitki kekiktir.
-Omega 3 içermesi ile beynin korunmasını sağlar.
-İshalin şiddetini azaltır.
-Yaşlanmayı azaltarak daha genç bir cilt oluşmasına yardımcıdır.
-Kekik ateşin düşmesinde etkilidir.
-Kekik suyunu duş sonrası saçlara uyguladığınızda kepek sorununa iyi gelir.

Dağ Kekiğinin Faydaları


-Her sabah dağ kekiği tüketerek kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.
-Kemik ve damar sağlığına olumlu etkisi olan
-Bronşit, astım ve boğmaca rahatsızlıklarında şifadır.
-Kış hastalıklarından bünyeyi korur.
-Sigara içenler dağ kekiğinden tüketerek zararlarını azaltabilir.
-Dağ kekiğini 1 haftada uzun tüketmek zararlıdır.

Kekik Suyunun Faydaları


-Kekik suyu tüketerek regl döneminde oluşan sancı ve ağrılar azalır.
-Kekik suyuna bal ve limon ekleyerek etkisini arttırabilirsiniz.
-Kekik suyu kaşıntılı egzamaya iyi gelir.
-Böcek sokmalarına karşı kekik suyu kullanabilirsiniz.
-Bağırsaklarda meydana gelen zararlı bakterilerin giderilmesini sağlar.
-Antibakteriyel özelliği olan kekik suyundan saçınıza ve cildinize uygulayarak mikroplar arındırılabilir.
-Sindirim sistemini ve solunum yollarını temizler.

Kekiğin Zararları

-Aşırı kekik tüketimi sonucunda mukus zarı hasar görebilir.
-Hamilelik, emzirme dönemi ve doktor kontrolünde ilaç kullananlar doktora danışmadan tüketmemelidir.
-Hassas kişiler kekik kullanımı sonucunda alerjik rahatsızlıklar yaşayabilir. Böyle bir durumda kullanım durdurulmalıdır.
-18 yaşına gelmemiş çocuklarda tavsiye edilmez.
-Tiroit sorunları bulunanlar kekik tüketiminden uzak durmalıdır.
-Kan basıncı sorunu bulunanlar doktora danışmadan tüketmemelidir.

Kekik toz halinde, çayı yapılarak veya yağ haline getirilerek kullanılabilir. Her hali ile çok sağlıklı bir bitki olan kekik, şifa kaynağıdır.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.