Kemalettin Tuğcu

Kemalettin Tuğcu, 1902 yılında İstanbul Çengelköy’de doğdu. Tuğcu Engelli doğduğu için dedesinin Çengelköy’deki köşkünde, bütün her şeyden uzak, zor ve yalnız bir çocukluk dönemi geçirmek zorunda kaldı. Hiç bir zaman okula gitmedi. Babasının kitaplığında bulunan çeşitli kitaplar ile kendi kendine okumayı öğrendi adeta kendisinin öğretmeni oldu. 13 yaşına geldiği zaman, şiirler ve hikayeler yazmaya başladı. Çeşitli yayınevlerinde, dergilerde memurluk ve yöneticilik yapan Tuğcu; çocuk edebiyatı alanında bir çok eser yazmıştır. 1928 yılında Türkiye Yayınevi’ne girerek redaksiyonel çalışmalarda bulunan Tuğcu, 1936 yılında da
kuruluşun başına geçmiş ve ilk romanını, aynı yıl yayımlamıştır. Öykülerinde fakirliği, sefaleti, kendi imkanları ile ayakta durmayı ve başarıyı anlatmıştır.

Kemalettin Tuğcu, Türk sinemasında çocuk yıldızların rol aldığı filmlerin ilki olan Ayşecik’in senaryosunu kaleme almıştır. “Baba Evi” adlı romanı, aynı adlı televizyon dizisine ilham vermiştir.

1990’lı yılların sonlarında kitaplarından uyarlanarak yayınlanan Üvey Baba, Küçük Besleme, Mercan Kolye, Babamın Günahı ve Altın Saçlı Kız filmleri ile filmlerin devamı niteliğinde aynı kadroyla çekilen Üvey Baba, Küçük Besleme, Mercan Kolye dizileri büyük başarı kazanmıştır. TÜYAP tarafından 1995 yılında, özel olarak ödüllendirilmiştir.18 Ekim 1996 tarihinde vefat eden Kemalettin Tuğcu Çengelköy mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Kendisinin bir sözü: “Ben yazdığım kadar yaşarım. Bana tesir eden bir küçük olayla içimden geldiği gibi yazmaya başlarım. Heyecanım süresince yazarım. Edebi, ilmi, politik bir iddiam yoktur.”

200’ün üstünde eseri bulunan ustanın Sinemaya uyarlanmış eserleri;


1960 – Ayşecik
1961 – Kolsuz bebek (“Talihsiz Fatoş” romanından)
1964 – Yüz Karası
1997 – Baba Evi
1998 – Mercan Kolye
1998 – İki Arkadaş
1999 – Küçük Besleme (TV Dizisi)
2000 – Hırsızın Oğlu (TV Dizisi)
2000 – Üvey Baba (TV Dizisi)
2004 – Canım Annem (TV Dizisi)

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.