Ana Sayfa Blog Hiç Bilmediklerimiz Kraliçe II. Elizabeth Hakkında Hiç Bilinmeyen 8 Gerçek

Kraliçe II. Elizabeth Hakkında Hiç Bilinmeyen 8 Gerçek

Kraliçe her gece yatmadan önce bir kadeh şampanya içer;
Bazıları günde bir elma yemeden olmaz derken, Kraliçe’nin günlük ritüelleri ise doğal olarak yüksek bir ihtişam hissiyle sona eriyor.

Kraliçe’nin kuzeni Margaret Rhodes’a göre soylu hükümdar öğle yemeğinden önce cinli bir Dubonnet alır; akşam yemeğiyle birlikte bir kadeh şarap içmesini de bir dry martini kokteyli ve yatmadan önceki bir kadeh şampanya takip eder.
Bunu her gün yapıyorsa, Majesteleri günde 6 birim içki tüketiyor demektir, ki bu da onu BK hükümetinin standartlarına göre aşırı içen biri yapar.

Kraliçe’nin pasaportu yok;
Çoğumuz pasaport olmadan epey hareketsiz kalacak olsak da Kraliçe’nin, geri kalanımızın ülkeden çıkmak için ihtiyaç duyduğu bu bordo renkli küçük defter gerekmeksizin mutlu mesut bir şekilde yurtdışına seyahat edebilmesi tamamen meşru.

Kraliyet ailesinin internet sitesinde, “Britanya pasaportu Majesteleri adına verildiği için Kraliçe’nin pasaport sahibi olmasına gerek yok” ifadeleri yer alırken, Galler Prensi ve Cambridge Dükü de dahil diğer tüm kraliyet ailesi üyelerinin pasaportu olduğu ekleniyor.

Kraliçe’nin iki doğum günü var;
Kraliçe, 21 Nisan 1926’da doğdu ama “resmi” doğum günü ulus tarafından haziranda, 1748’den beri geleneksel bir kutlama haline gelerek her yıl düzenlenen Trooping the Colour geçit töreninde kutlanıyor.

Kraliçe, 14 farklı BK Başbakanı’nın iktidara gelişini gördü;
Majesteleri, Sör Winston Churchill’den Boris Johnson’a kadar tüm başbakanları gördü.

Kraliçe bir Arsenal taraftarı;
Kraliçe’nin Kuzey Londra futbol takımının taraftarı olduğunu ortaya çıkaran, kendisi de hevesli bir Arsenal taraftarı olan Jeremy Corbyn’den başkası değildi; bunu 2016’da Avam Kamarası’ndaki konuşmasında yapmıştı.

İşçi Partisi lideri, “Şimdi, Kraliçe’nin siyasetin kesinlikle üstünde olduğunu biliyoruz. O futbolun da üstünde olabilir ancak yerel halktan birçok kişi onun özel hayatında aslında bir Arsenal taraftarı olduğuna dair bu epey gizli görüşü saklıyor” diyerek bunu açığa çıkarmıştı.
Kulübün eski orta saha oyuncusu Cesc Fabregas da Majestelerinin 2007’de Buckingham Sarayı’ndaki resepsiyonda ona Arsenal “taraftarı” olduğunu söylediğini iddia etmişti.

Kraliçe akıcı Fransızca konuşuyor;
Kraliçe, tarihin en çok seyahat eden Britanyalı hükümdarlarından biri ve Fransa’yı ziyaret ederken Fransızca olarak bir dizi resmi konuşma yaparak dil maharetini gururla göstermişti.

Kraliçe, Buckingham Sarayı’nda her yıl 50 binden fazla kişiyi ağırlıyor;
Başarılı sosyal takvimi sayesinde Kraliçe çeşitli öğle yemekleri, akşam yemekleri, ziyafetler ve bahçe partilerinde Buckingham’da binlerce kişiyi ağırlayarak gerçekten de en çok ev sahipliği yapan kişi.
Kovid öncesinde Buckingham Sarayı’nda yılda 50 binden fazla kişiyi ağırlıyordu.

Kraliçe, 70 yıldan uzun süre boyunca evliydi;

Kraliçe ve merhum Prens Philip, 2017’de evliliklerinin 70. yılını kutlamış ve bu da çiftin platin evlilik yıldönümün nişanesi olmuştu.
20 Kasım 1946’da Londra’daki Westminster Manastırı’nda evlenmişlerdi ve iddiaya göre bu dönüm noktasını da Windsor Kalesi’nde özel, gösterişten uzak bir partiyle kutlamışlar.
Edinburgh Dükü, Nisan 2021’de hayatını kaybettiğinde kraliyet çifti 73 yıldır evliydi.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.