Lalelerin Dili


Laleler ilkbahar mevsiminde ortaya çıkıp bir anda büyüyen ve kısa sürede hayatımızdan geçip giden çiçek türüdür. Ne kadar hızlı bir şekilde doğup, büyüyüp ölseler de binlerce kişinin hayatına renk katar ve anılarına eklenirler. Lalelerin anlamı seni kıskanıyorum demektir.

Lalelerin birçok faydası vardır. Ayrıca kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Bazı insanlar laleleri birçok şekilde hazırlayıp şifa niyetine kullanıyorlar. Kimi iltihap söktürmek kimi balgam söktürmek kimi de doğumu kolaylaştırmak için kullanıyor.

Yüzyıllardır çeşitli efsanelerde adı geçen ve iletişime en açık çiçeklerden biri olduğu düşünülen lalelerin de aslında bir dili var. Lale yetiştirenler, bu çiçeklerle konuştuklarında çiçeklerin güzelleştiğini, iletişim kurulmadığında ise lalelerin küstüğünü ve açmadığını sıklıkla dile getirir. Yüzlerce çiçek çeşidi arasında şarkılara, romanlara konu olan lalelerin çok daha farklı ve gizemli bir yerinin olduğu aşikar!

Ebette her çiçek gibi laleler de renklerine göre farklı anlamlar ifade ediyor. 

Kırmızı laleler doğada çok sık bulunmaz. Kırmızı laleler “tutkulu ve gerçek bir aşk” anlamını taşıyor. 
Doğada en sık görebileceğiniz lale rengi ise sarıdır. Açık sarıdan koyu sarıya hatta turuncuya kadar sarının her tonunda lale bulabilirsiniz. 
Sarı lale yüzyıllardır “umutsuz aşk” anlamına gelirdi. Ancak zaman içerisinde bu laleler anlam değişikliğine uğradı. Artık neşeyi ve güneşi sembolize ettiklerini söyleyebiliriz.
Turuncu lale ise iki anlama geliyor. Bunlar “mutluluk” ve “hayranlık” oluyor.
 Asil görünümü ile görenleri kendine hayran bırakan beyaz lale ise “saflık” ve aynı zamanda “af dileme” anlamlarını taşıyor. Bu nedenle özür dileme çiçeği olarak beyaz lalenin sıklıkla tercih edildiğini söyleyebiliriz. 
Pembe renkte lale “güven” anlamını taşıyor. Mor laleler ise lale renkleri arasında en çok dikkat çeken oluyor. 
Mor laleler “asalet” anlamına geliyor.Krem renkte olan laleler “sonsuz aşk” anlamına geliyor. Üzerinde desene benzeyen çeşitli çizgilerin olduğu laleler ise “güzel gözler” anlamına geldiği biliniyor. Ancak doğada bu lekeli laleleri bulmak da, özel olarak yetiştirmek de bir hayli güç.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.