Mimoza Çiçeği Hikayesi

Mimoza tıpkı yaşama sevinci veren renkleri gibi anlamlarda yüklüdür. Bu değerli çiçeğin kendisi kadar güzel bir öyküsü de bulunmaktadır. Kulaktan kulağa aktarılan mimoza çiçeği hikâyesi ise şöyledir;

1946 yılında yapılan savaşın sonunda harabe gibi bir ülke olarak çıkan İtalyan halkı yaşamaya dair yeni bir umut ışığı arar. Bu sırada İtalya Kadın Birliği üyelerinden Terasa Mattei, Terasa Noce, Rita Mognagnana adlı 3 kadın toplumun yeniden inşa edilmesi için “Kadın Dayanışması” adlı bir çalışma ile olacağını düşünür.

Bu düşüncelerini en iyi sembol edecek şeyin de bir çiçek olmasına karar verirler. Gelen teklifler arasında karanfil, anemon ve mis kokusu ile mimoza çiçeği vardır. Ancak mimozanın diğer çiçeklerden ayrılan birçok özelliği olması ile mimozaya karar verildi. Mimozanın özellikleri ise şöyleydi;Göz alıcı sarı rengi ile mutluluk verdiği içim savaşta kaybolan moralin, mimoza ile yeniden düzeleceğine inanıldı.
Mart ayında çiçeklenmesi ile Dünya Kadınlar Gününü de temsil edecek bir çiçek olması.
İri bir ağaç haline gelene dek bakımında fazla uğraş gerektirmemesi (çünkü İtalya’nın da hemen toparlanması isteniyordu).
Yapıları itibari ile ne kadar kırılgan ve naif olsalar da aslında güçlü bir karakterleri olması özellikle soğuğa ve hava olaylarına karşı olan dirençli yapıları.

Mimoza Çiçeği Anlamı

Mimoza güzel ve hoş kokulu, sembolik anlamları olan ve muhteşem görünüme sahip bir çiçektir. Mimoza sembolizm açısından da pek çok alanda kullanılmaktadır. Görünüşü itibari ile güneşe benzediği için ilk olarak güneşi temsil etmektedir. Çiçek dilinde ise mimoza çiçeği anlamı gizli aşkın çağrışımıdır. Ayrıca artan hassasiyet, tek aşkım anlamı ve yeniden birleşme olarak da anılmaktadır.

Güneş ve altının sembolü olan mimoza, kötülüğün güçlerine karşı kazanılmış zafer, muzaffer yaşamın da simgesi olmaktadır. Bir kişinin size mimoza buketi sunması, dostluk ve sevgi mesajı verdiğinin kanıtıdır. Mimoza pas parlak olduğu için güneş ışığına ve yaz mevsimine işaret eder. Ayrıca saygı, zarafet, nezaket, bolluk, haysiyeti de temsil etmektedir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.