Mitolojideki 21 Efsanevi Yaratıklar

 

Satirler 

Mitolojinin insan gövdeli, keçi bacaklı yaratıkları olan Satirler, kaba yaratıklar olarak tasvir edilmiştir. Ormanlarda ve kırlarda yaşayan satirler de müziği severler ve sıklıkla Dionysos’un imgelerinde görünürler. Mitolojiye ekleme diyebileceğimiz satirler arasında en ünlüsü Marsyas’tır. Apollon ile en iyi lir çalma yarışmasını da kaybetti. Apollon daha sonra derisini yüzerek onu öldürdü.

Geryon 

Khyrsaor ve Kallirhoe’nin birleşmesinden doğan Geryon, üç gövdeli bir dev olarak tasvir edilmiştir. Eritheis Kralı Geryon’un öküzleri vardır, Herkül’ün görevlerinden biri de bu sığırları çalmaktır. Herkül, Geryon ve köpeği Orthros’u öldürür. Bu efsane aynı zamanda Cebelitarık Boğazı’nın yaratılış hikayesidir.
Griffin 

Aslan ve kartal başlı kuşlar olarak tasvir edilen Griffinler, Zeus ve Apollon ile ilişkilendirilir. Kuzeydeki Hyperborea diyarının mitolojide altın ve hazine muhafızları olan grifonların yaşadığından bahsedilir.

Nymphe

Zeus’un kızları olan periler, önemsiz tanrıçalar olarak kabul edilir. Genellikle nehirlerde, denizlerde, dağlarda yaşarlar. Müzikten ve danstan hoşlanan periler oldukça zariftir. Açıklamalarda genellikle çizgilerle gösterilirler. Kirke en ünlü nimflerden biridir.

Python

Gaia’da doğan Python, Delphi’deki kehanet merkezinin yöneticisidir. Apollo, Delphi’nin kontrolünü ele geçirmek için Python’u öldürür. Kocaman dev bir yılan olan piton, günümüzün büyük yılanları olan pitonların da kökenidir.

Typhoon
Dünya, Gaia ve Tartarus’un birleşmesinden doğan tayfuna ateş yılanı denir. Ayrıca volkan tanrısı olarak da adlandırılır. Echidna ile birleşmesinden bu yana, dünya birçok korkunç yaratık tarafından terörize edildi.

Ekhidna

Okeanos’un kızı Kallirhoe ile yukarıdaki güzel genç bakire Echidna’nın yarattığı bel altındaki yılan (ejderha), Typhoon ile birleşmesinden birçok canlının doğmasına neden oldu. Kerberos, Chimera, Hydra, Orthos, Nemean Lion bunların en ünlüleridir.

Kerberos

Kerberos, Hades’in hüküm sürdüğü yeraltı dünyasının koruyucusudur. Üç başlı ve yılan kuyruklu bu vahşi yaratık, yeraltı dünyasının, Hades krallığının kapısında beklemektedir. Herakles, Echidna ve Typhoon’un çocuklarından biri olan Kerberos’u yenerek onu bulunduğu yere getirdi. Herkül’ün 12 emeğinin sonuncusu olan Kerberos daha sonra Tartarus’a geri gönderilir.

Minotor

Başı, kuyruğu ve gövdesi boğa olan Minotor, Girit’te yaşayan ve insan eti yiyen bir canlıdır. Kral Minos, Poseidon’un cezası altında Poseidon’a gönderilen güçlü, heybetli ve güzel bir boğayı kurban etmeyince, Minos’un karısı Pasiphane boğaya aşık olur. Pasifanus boğaya o kadar aşık oldu ki, onunla birlikte olmanın bir yolunu arayan mimar Daedalos bir inek heykeli yaptı. Heykele kendisi giriyor ve aşık olduğu boğayla birlikte. Bir süre sonra, Minos Boğası adı verilen boğa başlı bir Minotaur doğar. Daedalus’un inşa ettiği labirentte yaşayacak.

Pegasus

Kanatlı at olarak bildiğimiz Pegasus, yılan saçlı ve gözleriyle her şeyi taşa çeviren Medusa’nın kanından doğmuştur. Perseus, Medusa’nın kafasını kestiğinde Khyrasor ve Pegasus ortaya çıkar. Ancak Pegasus’u daha çok Bellerophon efsanesinden tanıyoruz. Bellerophontes bir ata biner ve bir kimera ile mücadelesinde ona yardım eder. Bellerophon kimerayı öldürdükten sonra Pegasus’u sinek ısırınca gururlandı ve Pegasus ile Olimpos’a uçmaya başladı. Çaresizlik içinde Bellerophontes’i sırtından atan Pegasus, daha sonra göklerde bir kale olur.

Unicorn

Mitolojideki en masum yaratıklardan biri olan tek boynuzlu at, tek boynuzlu at olarak da adlandırılır. Kanının bazı hastalıklara iyi geldiği ve ilaç olarak kullanıldığı söylense de; Kanını içenlerin ölümsüz olduğuna da inanılır. Yakalanması son derece zor olan tek boynuzlu atlar, mitolojideki en tartışmalı yaratıklardan bazılarıdır.

Kentaur

Sentorlar belden yukarısı insan, aşağısı atlardır. Her ne kadar bu orman canlılarını muhtemelen Hera yaratmış olsa da, bazı kaynaklar onların Kronos ve Philyra’dan doğduklarını söylemektedir. Genellikle oldukça agresif yaratıklar olsalar da önemli mitolojik hikayelerde rol oynayanlar da vardır. Herkül’ün 12 emeğinden birinde yaban domuzu avında adı geçen Pholos; Okçulukta, tıpta, sanatta ve müzikte zeki olan Kheiron, Herkül’den Aşil’e kadar birçok önemli figürün eğitiminde yer aldı; Yine Herakles’in ölümüne neden olan kanı (iksiri) Deianeria’ya veren Nessos…

Medusa

Gorgolar arasında Phorkys, Keto birliğinden doğan tek ölümlüdür. Çok güzel Medusa, Athena Tapınağı’nda Poseidon ile birliktedir. Poseidon onu bunu yapmaya zorlasa da bunu saygısızlık olarak gören Athena tarafından lanetlenir; yılan saçlı, yılan ve taş gövdeli bir yaratığa dönüşür ve gözlerinin içine bakar. Perseus onu öldürür.

Kikloplar

İlk bakışta dev olarak tanımlayabileceğimiz kiklopların bir diğer tanıdık adı da kikloplardır. Titanlara karşı savaş, tanrılar gibi ölümsüz olmaktan çok ölümlü olan Zeus’un tepegözlerini kullanır. Cyclops, Zeus’a bir şimşek, Poseidon’a bir dirgen ve Hades’e görünmez bir miğfer verdi. Demircilikte, duvarcılıkta ve el sanatlarında oldukça yetenekli olan kikloplar, Odysseus’un Truva savaşı sonrası yolculuğunda bahsedilen yaratıklardır.

Kimera (Chimera)

Chimera, Typhoon ve Echidna’nın canavar çocuklarından biridir. Yılan kuyruklu bir aslan ağzından alevler saçıyor. Chimera’yı öldürmek, Iobates tarafından Bellerophontes’e verilen üç görevden biridir. Bellerophontes’te uçan kanatlı at Pegasus ile kimerayı yok eder. Bellerphontes öyle bir kuvvetle fırlatır ki, mızrağı Chimera toprağa gömülür. Ağzından çıkan ateşin bir kısmı yerin üstünde kalır. Çıralı Yanartaş’ın ateşlerinin, kimeraların alevlerinin de kaynağıdır… Tabii mitolojik hikâyeye göre.

Hydra

Hydra, Typhoon ve Echidna’nın çocuklarından biri olan bir bataklık canavarıdır. Bu, Hera’nın Herkül’ü yok etmeye çalıştığı canavardır. Herkül, yedi başlı yılan Hydra’yı öldürerek 12 görevini tamamlar. Herkül zehirli kanla bir hidrayı öldürüp başı tekrar büyüdüğünde, onu daha ölümcül kılmak için kanına oklar saplar. Belki ilerde bu kan onu öldürür, kim bilir…

Nemea Aslanı

  Echidna’nın kendi yarattığı Orthos adlı bir köpekle birleşmesinden doğan Nemea Aslanı, yaşam alanına dehşet salan bir yaratıktır. Hera’nın Herkül’e karşı özel olarak yetiştirdiği canavar, Herkül’ün 12 emeğinden ilkidir. Ok, mızrak ve kılıçla çalışmayan son derece güçlü derisi sayesinde Herkül’ün boğarak öldürmeyi başardığı aslanın derisi, Herkül’ün sonraki görevlerinde ana silahı ve kalkanı oluyor.

Sirenler

Odysseus’un hikayesinde bahsedilen sirenlere denizkızı adı verilir ve genellikle belden aşağısı balık olarak tasvir edilen ve kızın üstünde güzel olan kanatlı yaratıklardır. Ancak denizciler için ölüm meleği olarak adlandırılanların Yunan mitolojisinde adı geçen siren olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz.

Şarkılarıyla denizcileri büyüleyen ve büyüleyen Sirenler, peşlerinden gelenlerin ölümüne sebep oluyor. Sirenlerle yapılan savaşlar, Odysseus’un uzun deniz yolculuklarını içeren yolculuğu ve Arganutların seferi gibi efsanelerde de geçmektedir.

Skylla

Bir mağarada yaşayan ve Odyssey’de Sirenler olarak bahsedilen korkunç bir deniz canavarı olarak tanımlanır. Bazı kaynaklar Echidna ve Typhoon’un çocukları olduğunu söylese de farklı efsaneler var. Odysseus, Scylla’yı 12 fit uzunluğunda, kavernöz, yarı yeraltı canavarı olarak tanımlar.Orthros

Geryoneus’un sürülerini koruyan üç başlı bir köpektir. Echidna ve Typhon’un çocuklarından biri olan Orthros, Herkül sığırları çalmaya geldiğinde ölür. Daha sonra Echidna ve Orthros’un birleşmesinden Nemea Aslanı ve Phix doğar.

Harpi

Harpilerin en güzel örnekleri Likya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Xanthos’ta (Xanthos) bulunan Harpunya anıtıdır. Ölülerin ruhlarını taşıyan varlıklar olarak tanımlanırlar. Şekil olarak sirenlere de benzeyen Harpiler, Thaum ve Elektra’nın çocuklarıdır.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.