Moeraki Kayaları- Yeni Zelanda


Yeni Zelanda’da bulunan bu ilginç kayalar görenleri hayrete düşürüyor. Yeni Zelanda’nın Güney Adasında, Dunedin’in 75 km kuzey doğusundaki kayalıklar, Koekohe Plajında su canlısı gibi duruyorlar. “Moeraki Kayaları” olarak bilinen küre şeklindeki bu kayalar bilim adamlarına göre, okyanus dibinde 60 milyon yıl önce mineraller ve çamur karışımı sonucu oluşmuş.Bazı büyük kayalar farklı renk tonlarında ve boyları 4 metreye kadar çıkabiliyor. Bu dev kayalar aslında okyanus tabanında oluşmuşlar, fakat yüzyıllardır devam eden erozyon ve deniz çekilmesi sonucunda bugün sahilin ortasında oturuyorlar.

Bir diğer tahmine göre, yüzlerce kalsiyum karbonat, resif yüzeylerinden kopmuş ve sulara doğru sürüklenmiş. Küçük boğumcuklar halinde olan bu yuvarlak yapılar, milyonlarca yılda, boyu 4 metreyi aşan devasa kayalıklara dönüşmüşler.

Bilim adamlarının tahminine göre, moeraki kayaları bir vadinin içerisinden hava şartları ile kopup gelen parçacıklar ile biçimlenmeye başlamış. Kireçtaşından ve yumrulardan meydana gelmiş olan çeşitli mineral katmanlar, birlikte gelişmişler ve bu devasa yapıları oluşturmuşlar.

Katmanlar genel olarak bir istridyenin içerisinde inciler oluşmasına benziyor, çeşitli katmanlar küreyi sarıp sarmalıyorlar, fakat küreler o katmanların bir parçası değiller. Bilim adamları kayaların nasıl meydana gelmiş olduğunu hala tam olarak çözebilmiş değiller.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.