Mor Lahananın Faydaları

Mor lahana ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinde yetiştirilip tüketilen bir sebzedir. Kimi yörelerde kırmızı lahana olarak da bilinen mor lahana, insan sağlığı için çok faydalı bir sebze türüdür. Düşük kalorili olmasından dolayı kilo vermek isteyenler tarafından diyet listelerine de eklenen mor lahananın faydaları nelerdir sorusundan yola çıkarak sizler için bu mucizevi besini araştırdık.
 
Mor Lahananın Faydaları
Mor lahana düşük kalori değerine sahip olmasına karşılık yüksek besin değerlerine sahiptir. Özellikle C vitamini ve sülfür mineralleri bakımından zengin olan mor lahananın bilinmeyen faydaları saymakla bitmiyor. Bilimsel çalışmalar ile de desteklenen bu faydalardan bazılarını aşağıdaki şekilde maddelendirebiliriz.
  • Mor lahana yüksek lif oranına sahiptir. Bu özelliği uzun süreli tok kalmaya yardımcı olur.
  • Kalori değeri düşüktür. Bu nedenle diyet listelerinde yer alabilir. Ancak çok fazla tüketilmemesi gerekir.
  • Mor lahananın içeriğinde bulunan K vitamini, beyin fonksiyonlarını güçlendirir. Konsantre eksikliği gibi sorunların hafiflemesine yardımcı olur.
  • Mor lahana damar duvarlarının sertleşmesini önler. Bu da kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını önlemede yardımcı olur.
  • Yapılan bilimsel araştırmalara göre düzenli olarak kırmızı ya da diğer bir deyiş ile mor lahana tüketen kişilerin deri, mide, karaciğer ve akciğer kanserine yakalanma oranı tüketmeyenlere göre daha düşüktür.
  • Lahana suyu mide ülserinin tedavisinde tüketilebilir.
  • İçeriğinde bulunan sülfür nedeni ile derideki dermis tabakası yenilenir. Bu da sivilce ve aknelerin oluşmasını önlemede etkilidir.
  • Kış ayları ile birlikte daha fazla görülen üst solunum yolu hastalıkları sonucu oluşan boğaz ve burun tıkanıklığında balgamı sökmede etkilidir.

Kırmızı lahananın faydaları ve etkili olduğu hastalıkları kısaca maddeler halinde sizlerle paylaştık. Hafif sert yapılı bir sebze olduğu için turşusu kurulup tüketilmesi daha kolaydır. Kırmızı lahana turşusu pratik şekilde kurulan ve kısa sürede hazır olan bir turşudur. Kurulduktan sonra kendisi tek başına kullanılabileceği gibi salataların içine de eklenip lezzetlendirilebilir. Kırmızı lahananın faydalarından yararlanmak için isterseniz suyunu da tüketebilirsiniz. Sindirim sistemi sorunlarının çözümü için de etkili olan kırmızı lahana suyu, kabızlık ya da hazımsızlık problemlerinin de üstesinden gelmek için etkilidir.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.