Motivasyon Nedir?

Motivasyon insanın bir işi yapmak için içinde duyduğu, belirli bir amaç için onu harekete geçiren güçlü isteğe denilmektedir. Bir şeye motive olmada en etkili kaynak ‘kendi bilinçli seçimimizdir. ‘Kendi bilinçli seçimimiz’ bizim için büyük bir güç kaynağıdır. Engelleri aşmamız için en önemli güç kendi içimizdedir. Bu gücü harekete geçirebildiğimiz zaman pek çok engeli kolayca aştığımızı göreceğiz.


Psikoloji dilinde ‘güdü’ dediğimiz ‘motivasyon’ ne kadar güçlüyse bir işi yapma gücümüz o kadar artar. ‘Bir arkadaşımızı görmek’ için güçlü bir isteğimiz varsa ne uzaklık bize engel olabilir ne de bir işimizin olması. Her şeyi bir yana bırakır, arkadaşımızı görmeye gideriz. Bu örneği hayatımızın bütün işleri için düşünebiliriz.

Bireyleri bilinçli ve amaçlı işlerde bulunmaya yönelten dürtü veya dürtüler bileşkesidir. Bireyin örgüt içerisindeki davranış şeklini, gayret düzeyini ve zorluklar karşısında direnç düzeyini belirleyen içsel psikolojik güçler olarak tanımlanmıştır. Tanımların tümü genel olarak motivasyonu; bireyi harekete geçiren, davranışlarını şekillendiren, ve davranışın devamlılığını sağlayan içsel psikolojik ve dışsal ekonomik araçların neler olabileceği üzerinde durmaktadır.

Yapılan bu tanımlara göre motivasyonun üç temel özelliği bulunmaktadır;
Harekete geçirici,
Hareketi devam ettirici,
Hareketi veya davranışları olumlu yöne yönelticidir.

Motivasyon Ne Demektir?
Güdülenme.
Güdüleme
Bir hayvanda bir amaca yönelik bir davranışı kontrol eden iç faktörler.
Harekete getirme, harekete sevk etme.
İtici kuvvet, harekete yöneltici içsel güç.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.