Mücevher Fiyatına Meyveler

Cupuacu

Güney Amerika’ya özgü Cupuacu, normal bir egzotik meyve değildir, daha çok bir sebzeye benzer. Büyük bir kakao fasulyesine benzeyen ve neredeyse tamamen olgunlaşmış kavun büyüklüğündeki Cupuacu Amazon boyunca yetişir. Son derece sert kabuğu genellikle testereyle kesilir ve ananas aromalı eti ortaya çıkar. Cupuacu ’nun tadı oldukça keskindir ve hamuru tatlılarda kullanılabilir. Güney Amerika’da oldukça yaygın olmakla birlikte, sağlık açısında sayısız yararı vardır. Bu ürünü dünyada başka bir yerde pazarda bulmak neredeyse imkânsızdır.

Monstera Deliciosa

İç mekânda saksıda görmeye alışık olduğumuz devetabanı aslında tropikal bir bitkidir. Orta ve Güney Amerika’nın yağmur ormanları kökenli, Hawaii ve Seyşeller’de doğal ortamında yetişen bir tür. Ayrıca kendisi bir hemi-epifitler, yani hayatının bir kısmını başka bir bitkiyi konak olarak kullanarak yaşıyor. Filizleri uygun bir konak ağaç bulana kadar yağmur ormanı tabanında sürünüyor ve ağaca tırmandığında yapraklanmaya başlıyor

Durian
Dünyanın en ilginç meyvelerinden biri olan duryan, Güneydoğu Asya ülkelerinde “meyvelerin kralı” olarak adlandırılırken, bazı bölgelerde “cennet ve cehennem meyvesi” olarak da biliniyor. Duryana “cennet ve cehennem meyvesi” denmesinin sebebi olarak, dikenlerle dolu kabuğunun olması ve kötü kokusu nedeniyle cehennemi, lezzeti ve faydalarıyla da cenneti anımsatması gösteriliyor. Kabuğun içinde 6 bölmeli, sulu, etli bir yapı var. Bu etli kısım, yeşil, gri – sarı, krem – sarı renklerde olabiliyor.


Kare Karpuz
Japon icadı olan küp biçimindeki karpuzlar büyük ilgi görüyor. Tanesi 100 dolardan alıcı bulan karpuzlar, yetiştirilirken metal bir kafesin içine yerleştiriliyor. Karpuz büyüdükçe bu kafesin şeklini alıyor. Aynı teknik diğer tarım ürünleri içinde uygulanabiliyor.

Japon Densuke Karpuzu
Tokyo başta olmak üzere Japonya’nın genelinde sadece lüks alışveriş marketlerinde satılan siyah kabuklu Densuke karpuzu tadı ve tabii ki fiyatı gereği çok özel bir karpuz. Sadece Japonya’nın kuzey adalarında yetişen karpuz her sene 100 tane hasat veriyor. Sadece Japonya’da Hokkaido adasında yetişen bu özel karpuz yılda sadece 10.000 adet üretiliyor. 2008 yılında ilk deaf üretilen bu karpuzun ilk hasatından bir tanesi bir açık artırmada o sene 6.300 dolara satılmıştır. Dışı oldukça kalın ve düzgün siyah bir kabukla kaplı bu karpuz ilk bakışta bir bowling topunu andırıyor. Bu karpuzu yemek içinse önceden sipariş vermeniz veya bu karpuzun sunulduğu yerlerde restoranlarda önceden rezervasyon yaptırarak bu isteğinizi belirtmeniz gerekiyor.

Japon Yakut Roman Üzümü
Yakut Roman Üzümü ise sadece Japonya Ishikawa Prefecture ’de yetiştiriliyor. Her bir salkımı 20 gramağırlığında olmasıyla dikkat çekmesinin yanı sıra büyüklüğü de gerçekten görülmeye değer. Üzüm tanelerinin büyüklüğü yaklaşık bir masa tenisi topu kadardır. Tokyo pazarında yaklaşık 100 dolara satılıyor ancak bu yakut üzümleri birinci kalite olmuyor. Birinci kalite olanların fiyatı ise 6.400 dolar.İngiliz Ananası
Ananas egzotik bir meyve ve yaz aylarının sembolüdür. Ancak özel bir çeşidi 19. Yüzyıldan beri İngiltere’de yetiştirilmektedir. Bu ananas Heligan Kayıp Bahçeleri şeklinde adlandırılan bir botanik bahçesinde, Cornwall kimyasal reaksiyonu kullanılarak ısıtılan küçük seralarda yetiştirilmektedir, geleneksel Viktorya bahçe teknikleri kullanılarak tam iki yılda yetiştirilmiş ve 16,500 dolara satılmış olması da İngiliz Ananasını en pahalı meyveler listesinde yer almasının sebebidir. Bu meyveyi tatmak için iki yıl öncesinden sipariş de verebilirsiniz.Yubari Kavunu
Yubari Kavunu, bir Japon meyvesidir. Volkanik tüf oranı yüksek toprakta yetiştiği için dünyanın en lezzetli ve sulu kavunu olan yubari kavunu, 26.000 dolara kadar alıcı buluyor. Kavunun bir özelliği de, kusursuz bir küre şekline sahip olması. Japonya’nın ödül almış lezzetlerinden birisidir. Gourmet tarafından en tatlı, en lezzetli kavun ödülüne layık görülmüştür. Sadece çok özel seralarda yetişen bu kavunun güneş yanığını önleme gibi de şifalı bir özelliği bulunuyor.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.