Muhibbi Kimdir

Kanunî Sultan Süleyman’ın şiirlerinde kullandığı mahlasıdır. Şâir bu mahlasından ayrı olarak, Meftûnî ve Âcizî mahlaslarını da kullandı. Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı Devleti’nin onuncu hükümdarıdır. Babası Yavuz Sultan Selim’in altı kızından başka tek oğlu olup, annesi Hafsa Sultan’dır. Babasının Trabzon valiliği sırasında dünyaya gelmiştir.

Yavuz Sultan Selim’in ölümü üzerine 26 yaşında 30 Eylül 1520 tarihinde tahta geç­ti. Belgrat, Rodos, Mohaç, Viyana, Alaman, Irakeyn, Pulya, Karaboğdan, Istabur, Estergon, İran, Nahcivan ve nihayet Sigetvar olmak üzere bizzat on üç sefere ku­mandanlık eden Kanunî, seferde ölen dördüncü Osmanlı padişahıdır.

Batılıların Muhteşem Süleyman dediği Kanûnî, siyasî hayatının başarıları yanında sanat alanında da adını duyurmuş bir şâirdir. Âlim, şâir ve sanatkârlara büyük itibar gösteren Kanunî, Osmanlı padişahları arasından en çok siir vazandır. Biri Farsça olmak üzere dört Divançe’si vardır. İstanbul kütüphanelerinde bir çok yazma nüshası bulunan bu eserler, ayrıca hat ve cilt sanatının da güzel örnekleridir.

Lirik bir kalem olan Muhibbî (Kanuni Sultan Süleyman) , kendi döneminde Osmanlı şiirinin gelişimi için ciddi katkılar sağlamıştır. Divan edebiyatında en çok gazel yazan üç şairden biri olduğu da unutulmamalıdır. En çok şiir yazan bu sanatçılar şunlardır: Edirneli Nazmi, Zatî, Muhibbî

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.