Nikola Tesla

10 Temmuz 1856 dünyaya gelen Nikola Tesla Gelecek Bilimci , Elektrik Mühendisi , Mucit , Fizikçi , Makine Mühendisi gibi bir çok şey söyleyebiliriz onun için.Sırp kökenli olan amerikan mucit Nikola Tesla bir çok konuda ki adımları ile dünyanın ilerlemesine büyük katkıda hatta köklü katkılarda bulunmuştur.Belkide en büyük buluşu olan elektriğin kablosuz olarak taşınma icadı bir devrim niteliğindedir.

I don’t care that they stole my idea, I care that they don’t have any of their own. -Nikola Tesla
(Beni fikirlerimi çalmaları değil, kendi fikirlerinin olmayışı üzüyor.)


Kısaca hayatından bahsedecek olursak Nikola ailedeki beş çocuktan biriydi. Bir büyük erkek kardeşi (Dane, at sürerken oluşan bir kaza sonucu Nikola beş yaşındayken vefat etti) ve üç kız kardeşi (Milka, Angelina ve Merica) vardı. Ailesi 1862 yılında Gospić’e göç etti. Teslaokula Karlovac’ta gitti. Dört yıllık eğitim dönemini üç yılda bitirdi.

Elektrik mühendisi olan Nikola Tesla Graz Üniversitesi’nde fizik ve matematik üzerine çalışmalar yapmıştır. Sonra Prag Üniversitesi’nde felsefe eğitimi almıştır. Uzun süre geçimini farklı Avrupa ülkelerinde Elektrik Mühendisliği ile sağlamıştır.
Thomas Edisonun asistanlığınıda yapan Nikola Tesla görüş ayrılıklarına girerek ayrılmış ve aralarında dünya tarihi için çok önemli bir bilim savaşı başlamıştır.Birbirleri ile yarışırken icatları dünyayı birer adım ileriye götürmüştür.

Nikola Tesla İcatları:
Kablosuz elektirk ile Ampulleri Yakmak
Tesla 1890 yılında kablosuz elektirik ile ampülleri yakmaya başlamıştır. 9 yıl sonra 40 km uzaklıkta bulunan 200 ampülleri kablo kullanmadan yakmıştır.

Radyoyu ilk icat eden adam

Radyoyu icat eden kişi olarak bilinen Markoni’ dir ve 1909 yılında nobel fizik ödülüne layık görülmüştür. Her ne kadar radyoyu icat ettiği bilinsede çok daha önceleri Tesla radyoyu bulmuş fakat Radyo olarak patentini almamıştırç. Yakın Dostu olan Marconi için şunları söylemiştir “Marconi iyi bir dost 17 adet patentimi kullanıyor bırakın devam etsin.”

Hidroelektirik santrali kurmuştur
Hidroelektirik santralini düşünmüştür, güç elde etmek için Niagara Çaglayanını kullanacağım dediğinde pek inanan olmamıştır hatta Bazı kesimlerce Tesla çok ileriye gitti olurmu öyle şey bu imkansız saçmalıyor diyenler bile olmuştur. Niagara şelalesinde kuracağı ilk hidroelektrik santralin çalışmalara başladı ve üretiği ilk elektrik ile aydınlanan insanlar hayret içerisinde kalmıştır.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.