Normandiya

Fransa’nın kuzeybatısında bir bölge. Kuzeyde Manş Denizi, doğuda Bresle, batıda Couesnon ırmakları arasında yer alır. Sen Nehri, doğuda bölgeyi keserek Manş Denizine dökülür. Normandiya’nın kuzeyinin Manş Deniziyle sınırı olması buradaki denizcilik faaliyetlerini çok geliştirmiştir. 
Normandiya’nın nemli bir iklimi vardır. Ticaret, tarım ve bilhassa hayvancılık çok gelişmiştir. Dünyaca ünlü süt endüstrisinin ürünü Cemembert peyniri Normandiya’da yapılır.
Normandiya, adını Normanlardan alır. Burası Keltler, Belçikalılar, İmerler ve Ligürlerin yerleştiği bölgeydi.
Bölge kuzey sahilinde İngiliz Kanalıyla, batıda granit, doğuda kireçtaşı tepeleriyle çevrili bir bölgedir. Bölgenin merkezinde uzun sahili bulunmaktadır.
Normandiya’da 3.2 milyon kişi yaşamaktadır. Bölgenin diğer kentleri: Alençon; Arromanches; Avranches; Bayeux; Coutances; Dieppe; Doudeville; Évreux; Falaise; Honfleur; Houlgate; Lisieux; Mortain; Saint-Lô; Saint-Sauveur-le-Vicomte; Sainte-Mère-Église ve Villers-Bocage.
Bölgede konuşulan dil Normancadır. Normanca Hint-Avrupa dil grubunda Latin kökenli Roman dillerinden biridir ancak resmi bir statüsü yoktur. Normanca ülkeye gelen nordik halklardan biri olan Vikinglerin Nors dilinden önemli ölçüde kelime almıştır. Normanca Vikinglerin dilinin etkisi altında yerli halkın konuştuğu Roma-Gal dilinden oluşmuştur.

Yorum ekle

Abone olmak için kaydolun

Marmaraereğlisi TEKİRDAĞ
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Bu site "reCAPTCHA" ve "Google" tarafından korunmaktadır. | Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları
© 2024 | Tüm hakları bunubiliyormuydunuz.com' a aittir.